top of page
 • Başvurumu yaptım bundan sonraki süreç nasıl ilerleyecek?
  Yeni bir soru eklemek için uygulama ayarlarına gidin ve 'Soruları Yönet' düğmesine tıklayın.
 • SSS bölümüme görüntüler ekleyebilir miyim?
  Evet! Bir görüntü eklemek için bu basit adımları takip edin: Uygulama Ayarlarını Girin "Soruları Yönet" düğmesine tıklayın Görüntü eklemek istediğiniz soruya tıklayın Cevabınızı düzenlerken, görüntü simgesine tıklayın ve sonra kütüphanenizden bir görüntü ekleyin.
 • SSS bölümüme videolar ekleyebilir miyim?
  Evet! Kullanıcılar YouTube veya Vimeo'dan kolaylıkla video ekleyebilir: Uygulama Ayarlarını Girin 'Soruları Yönet' düğmesine tıklayın Video eklemek istediğiniz sorunun üzerine tıklayın Cevabınızı düzenlerken, video simgesine tıklayın ve videonuzun YouTube veya Vimeo bağlantısını yapıştırın İşte bu kadar! Videonuzun küçük resmi cevap kutucuğunuzun metin kutusunda belirecektir.
 • 'SSS başlığını' nasıl düzenleyebilir veya silebilirim?
  SSS başlığı Uygulama Ayarlarının, Ayarlar sekmesinde düzenlenebilir. Ayarlar sekmesinde, başlık kutucuğundaki işareti silerek de başlığı kaldırabilirsiniz.
 • Aklıma takılan bir soru var, ancak cevabını bu sayfada bulamadım. Ne yapabilirim?"
  Aklınıza takılan her konuda sorularınızı sss@bogazicicazkorosu.com adresine e-postayla göndererek bizimle paylaşabilirsiniz.
 • Koroda uygulanabileceğini düşündüğüm bir fikrim/projem var. Hayat geçmesi için ne yapabilirim?
  Fikirlerimizi ve projelerimizi grup temsilcilerimizle, koro sözcülerimizle ya da doğrudan yönetim kurulu üyeleriyle her zaman paylaşabiliriz. Bu paylaşımlar için en uygun yol e-posta göndermek olacaktır.
 • Buddy sistemi nedir ve ne amaçla kullanılmaktadır?
  Korolarımıza yeni dahil olan arkadaşlarımızın kolay ve hızlı adaptasyonunu sağlamak amacıyla kurulan oryantasyon sistemidir. Tercihen koristle aynı ses grubundan, koronun işleyişi ve düzeniyle ilgili bilgi sahibi tecrübeli koristler "buddy" olarak atanmaktadır. Aramıza yeni dahil olan koristlerimiz her türlü sorusunu kendileriyle iletişime geçen buddy'lerine iletebilir.
 • Korist olmak dışında koroya nasıl destek verebilirim?
  Dönem içinde sizlerle paylaşılan “Nasıl Yardımcı Olabilirim” anketini doldurarak ve info@bogazicicazkorosu.com adresine yardımcı olabileceğiniz konu hakkında detaylı e-posta yazarak destek verebilirsiniz.
 • Koroda korist olmak dışında görev alabilir miyim?
  Elbette, bu tüm koristlerimizden beklediğimiz ve korolarımızı sahiplenmek adına önemli bir tutum. Koroya alışma süreciniz sırasında sizlerle paylaşılacak koro içi görev dağılımları arasından kendi ilgi alanınıza ya da profesyonel tercihinize göre bir konuda seçim yapıp, idari kadroya bu konu ya da konularda destek olabilirsiniz.
 • Koroların biyografilerine nereden ulaşabilirim?
  Korolarımızın biyografilerine www.bogazicicazkorosu.com ya da www.magmakoro.com yazarak, “korolarımız” menüsüyle ulaşabilirsiniz.
 • Koroların aktif korist bilgileri, bugüne kadar seslendirdikler eserler, konser bilgileri gibi detaylı bilgilerine nereden ulaşabilirim?"
  Korolarımız hakkındaki detaylı bilgilere www.bogazicicazkorosu.com ya da www.magmakoro.com yazarak, korolarımız menüsüyle ulaşabilirsiniz.
 • Koronun dönem planlarını nasıl görebilirim?
  Korolarımızdan birinde aktif korist iseniz sizlerle paylaşılacak takvimlerden tüm dönem hakkında detaylı bilgilere ve planlamalara ulaşabilirsiniz. Korolarımızı dinleyici olarak takip etmek istiyorsanız aktif olan sosyal medya kanallarımızdan düzenli bilgilere ulaşabilirsiniz.
 • Koroların dahil olduğu sosyal farkındalık projeleri var mı, varsa neler ve ben nasıl katkıda bulunabilirim?"
  Elbette. “Benim Kitabım Senin Kitabın” isimli sosyal farkındalık projemizle Türkiye'nin çeşitli şehirlerinde öğretmen olarak görev alan eski koristlerimizin öğrencilerine kitap yardımında bulunmak amacıyla, 2015 yılında Boğaziçi Caz Korosu ve Boğaziçi Gençlik Korosunun başlattığı “Benim Kitabım Senin Kitabın” kampanyası kapsamında konserlerimizde kitap toplamaya devam ediyoruz. Giderek büyüyen kampanya ile artık ülkenin dört bir yanındaki okullara kitap yardımında bulunarak, şu ana kadar 16 okula 4000’den fazla kitap ulaştırdık. Sizler de bu konuda destek vermek isterseniz koro sözcünüz ile iletişime geçebilirsiniz.
 • Bizlere dağıtılan belge ve klasörleri nasıl kullanmam daha verimli olur?
  İlk provalarda sizlerle paylaşılacak klasörlere repertuvar eserlerinizi yerleştirebilirsiniz. Bunun yanında belli aralıklarla sizlere dağıtılacak bilgilendirici notları da klasörde tutmamız genel düzen açısından önemlidir.
 • MAGMA ve Boğaziçi Caz Korosu ailesi içerisinde birden fazla koroda yer alabilir miyim?
  MAGMA & Boğaziçi Caz Korosu ailesinin birden fazla korosunda yer alabilirsiniz. Bunun için Sanat Komitesinin belirleyeceği, her koroya özel belli sınavlara girmeniz ya da değerlendirmeden geçmeniz; ayrıca yine her koroya özel belirlenmiş (yaş, koro tecrübesi, müzik bilgisi, devamlılık vb.) koşullara uymanız gerekecektir. Birden fazla koromuzda söylemek için elbette enerjinizi doğru kullanmak adına yeterli zamanınızın olması çok önemli bir faktördür.
 • MAGMA ve Boğaziçi Caz Korosu ailesi içerisinde farklı bir koroda yer almak için ne yapmam gerekir?
  MAGMA ve Boğaziçi Caz Korosu ailesi bünyesinde farklı bir koroda yer almak için korolarımızın genel seçme dönemlerinde www.magmakoro.com adresindeki başvuru formlarından başvuru yapabilirsiniz. Ayrıca ihtiyaca ya da inisiyatife bağlı olarak, seçme dönemlerinde veya sezon içlerinde Sanat Komitemizin yönlendirmesi ve Yönetim Kurulunun onayıyla koristlere farklı bir koroda devam etmeleri için tavsiyede bulunulabilir.
 • MAGMA ve Boğaziçi Caz Korosu ailesi dışında bir koroda da korist olabilir miyim?
  MAGMA & Boğaziçi Caz Korosu ailesi koristleri başka çok sesli korolar ve gruplarda yer alamaz. Koroya girdiğinde başka bir çok sesli koroda söylüyorsa ilgili koroyu 1 yıl içerisinde bırakması gerekmektedir. Ailemiz tarafından resmi olarak desteklenen korolar, profesyonel korolar, liselerin okul koroları ve akademik eğitimin bir parçası olan korolar bu kuraldan hariç tutulmuştur.
 • Bir dönem olarak belirtilen süre ne kadar olacak ve yazın çalışma var mı?
  Bu süreler okulların dönemlerine benzer olacaktır. Genellikle ekim-ocak, şubat-haziran ayları aralığında gibi düşünebilirsiniz. Bu aylar takvimimize göre bazı değişiklikler gösterebilir. Eğer yazın gitmemiz gereken bir festival/konser ya da bir proje/atölye olursa, bu etkinlikler öncesi belli bir gün ya da süreçte prova alabiliriz. Bu prova günleri size mutlakla makul bir süre öncesinden iletilecektir. Takvimden de etkinlikleri takip edebilirsiniz. Bunun dışında koronun yaz tatili döneminde rutin provalarımız olmamaktadır.
 • Seçme sonuçlarıma göre başvuru yaptığım koroya değil başka bir koroya yerleştirildiğim bilgisi paylaşıldı. Bu konuda detaylı bilgi verebilir misiniz?
  Seçmelerimizi aynı anda tüm korolarımıza yapıyoruz. Seçmelerdeki performansınız ve potansiyeliniz Sanat Komitesi tarafından değerlendirilerek size en uygun olacak koroda yer almanız sağlanmaktadır.
 • Seçme sonucuma göre yer aldığım ses grubu benim başka korolarda şarkı söylediğim ses grubundan farklı. Bana uygun gördüğünüz ses grubunda rahat söyleyemiyorum. Bu konuda ne yapabiliriz?
  Öncelikle yardımcı şefimiz Mert Can’a durumu iletiniz. Ses grubunuz, seçmelerdeki performansınıza ve ses aralığınıza bakılarak çeşitli değerlendirme yöntemlerine göre belirleniyor. Bu yöntemler, başka koro/korolardaki seçme yöntemleri ile aynı olmayabilir. Yine de sıkıntı yaşamaya devam ederseniz yardımcı şefimize durumunuzu tekrar iletiniz.
 • Korist İzin Talep Formu nedir ve nasıl doldurulmalıdır?
  Koroda devamsızlık hakkı değil “devam hakkı” bulunmaktadır. :) Koristlerimizin provalara ve tüm çalışmalara düzenli devam etmesi hem kendileri hem de koro adına büyük önem taşımaktadır. Ancak çok önemli sebepler dolayısıyla izin almak istiyorsak, bunu "izin talep formu" ile yönetime bildirmemiz gerekmekte. Adından da anlaşıldığı üzere bu formu doldurmak demek izin almak demek değil, izin talebimizi bildirmek içindir. Web sayfamızda bağlantısı bulunan izin talep formunu doldurduktan sonra, burada belirttiğimiz sebebin aynısını, yine web sayfamızın sağ alt köşesindeki kırmızı kutucuğa yazarak talebimizi paylaşıyoruz. Dikkat edilmesi gereken konular: . İzin talep formu arşiv ve kayıtların sağlıklı tutulması, kırmızı kutu ise hızlı yanıt alabilmek için mutlaka doldurulmalıdır, . Prova ve tüm çalışmalar için minimum 5 gün önceden, konser ve tüm etkinlikler için minimum 10 gün öncesinden doldurulması, yanıtlama ve geri dönüş sürecinin sağlıklı işlemesi adına çok önemlidir. Bu limitlerin altında paylaşılmış izin taleplere geri dönüş olamayacağını ve yoklamada yok sayılacağımızı bilmemiz önemli. Elbette ki elimizde olmayan hayati sebepler ve ciddi rahatsızlıklar sebebiyle bu sürenin kısalacağı ani durumlar gelişse de, bu konuda hassas olmak önemlidir, . Yanıt verilmemiş formların bir geçerliliği olmadığını bilmek önemlidir, . Eğer belirtilen sürelerin çok öncesinde talebinizi belirtmiş olmanıza rağmen dönüş alamamışsanız durumu bildiren bir e-posta, yönetim ile paylaşılmalıdır. Sorun sistem kaynaklı ise çözüm bulunması yolunda adım atılmalı ve bilgilendirme yapılmalıdır, . Son saniyede gerçekleşen durumlar karşısında prova kaçırılmış olsa dahi formun net olarak doldurulması devam durumunun takibi açısından önemlidir.
 • Güvenli çalışma ortamı nedir?
  Güvenli ve emniyetli bir çalışma ortamı herkes için gereklidir. Kendimizi, ekip arkadaşlarımızı, çalışma alanımızı ve koro ekipmanlarını olası kaza ve hasarlardan korumak her birimizin öncelikli görevi ve sorumluluğudur. Güvenlik açısından sakınca oluşturan bir durum gördüğünüz veya hissettiğiniz durumlarda hemen grup temsilcinize bildirerek önlem alınmasını sağlarsanız, bu karşımıza çıkabilecek ciddi sorunların önüne geçmemizi sağlayabilir.
 • Güvenli çalışma ortamı için uymamız gereken standartların başlıcaları nelerdir?
  · Prova, etkinlik, konser ve turnelerde size verilen görevlerde işinizi ve yapılış şeklini iyice kavradığınızdan emin olun, aklınıza takılanları sizi göreve atayan kişilere sormaktan çekinmeyin. · Gerekli durumlarda tedbir almaktan çekinmeyin, emin olmadığınız konularda şansınızı denemeyin, kazaların yeterli önlemler alınmadan yapılan denemelerden kaynaklandığını unutmayın, · Gözlemlediğiniz her türlü tehlikeli durumu grup temsilcinize bildirerek önlem alınmasını sağlayın, · Yücel Kültür Vakfı’ndaki çalışmalarda, bekleme alanında kimse yoksa, alt kattaki kapıyı kapalı tutun, · Uzatma kablolarının vb. ayak takılabilecek nesneleri mümkün olduğunca kapı önlerinden veya yürüme alanlarından geçirmeyin, yürürken ayağınızı kaydırabilecek ve takılabileceğiniz cisimlere dikkat edin, kayma riski oluşturabilecek sıvıların döküldüğünü gördüğünüzde uyarıda bulunun, · Fişleri prizden çıkarırken kesinlikle kablodan değil fişin baş kısmından tutarak çıkartın, · Ekipmanlardaki arızaları, görüntü, ses veya kokuyla kendini gösteren anormallikleri derhal bildirin, · Yerden bir cisim almak için eğildiğinizde, sırtınızı ve belinizi dik tutarak eğilin, vücudunuzu bükmeyin, kaldıracağınız yükü üzerinde size zarar verebilecek ya da kesiğe neden olabilecek sakıncalı yüzeylere karşı kontrol edin, zorda kalmadıkça ağır cisimleri kaldırmayın, gerekirse de ağır cisimler için her zaman yardım isteyin, yükü taşıyacağınız yolun boş ve engelsiz olduğundan emin olun, · Mecbur kalmadıkça merdivenlerde, yollarda ve kapı önlerinde eşya bırakmayın, · Erişebileceğiniz yükseklikten daha yukarıya ulaşmaya çalışmayın, · Prova mekanında, provanın bir parçası değilse koşmayın, merdivenlerden inip çıkışlarda mümkün oldukça tırabzana tutunmaya çalışın, koşarak veya basamak atlayarak merdivenlerden inip çıkmayın, · Her türlü el şakasından kaçının, · Her zaman bulunduğunuz yerden en yakın çıkışa, en hızlı nasıl ulaşabileceğinizi bilin, · Bir yangınla karşılaşırsanız panik olmayın, soğukkanlılığınızı koruyun, yayılmaması için kapıları kapatıp bina içerisindeki diğer insanlara haber vererek; · Küçük yangınlar için; prova veya konser alanındaki bir yetişkine müdahale için yangın noktasını tarif edin, · Büyük yangınlar için; mekanın tahliyesini sağlayın.
 • Nöbet yönetmeliği nedir?
  Prova ve konser/etkinlik mekanlarının temiz bırakılmasından, önceden belirlenmiş nöbetçi koristler sorumlu olup bu nöbetçiler prova günleri prova sorumlusuna, konser/etkinlik günleri ise koro başkanı/temsilcisine karşı sorumludur.
 • Prova nöbetçiler prova öncesinde nasıl bir hazırlık yapmalıdır?
  · Prova mekanının prova öncesinden en az 30 dakika öncesinde açılıp kontrollere başlanması, · Sınıfın provanın çalışma formatına uygun hale getirilmesi, (gerekirse sandalye desteği, kullanılacaksa projeksiyon ve ses sistemi hazırlıkları, ihtiyaç doğrultusunda piyano ya da org temini vb.) · İhtiyaç halinde uzatma kabloları ile elektrik temini ve alt kattaki prizin kontrolü, · Şefin veya eğitmenin ek isteği doğrultusunda ihtiyaçların karşılanması, · Isıtıcılar kullanılacaksa, uzatmaları ile uygun şekilde bağlantılarının yapılması ve yerleştirilmesi,
 • Prova nöbetçiler prova sonrasında mekanı nasıl teslim etmelidir?
  · Unutulmuş eşya ya da ders notu varsa, belirlenen odaya bırakılması ve görevli kişiye bildirilmesi, · Provada kullanılmış malzemelerin yerlerine konması ya da ilgili ekibe teslim edilmesi, · Varsa ortalıkta kalmış çöplerin toparlanması,
 • Nöbet sistemi nasıl uygulanır?
  · Yukarıda belirtilen maddeler giriş, spor salonu, sınıflar, koridorlar, genel mekanlar, tuvaletler ve bahçenin tamamı için geçerlidir. (Sultanahmet Yücel Kültür Vakfı’nda prova alınması durumunda) · Kullanılan odalarda ya da malzemelerimizden herhangi birinde oluşacak arıza, kalıcı kirlilik ya da bozulma durumlarının acilen grup temsilcilerine bildirilmesi önemlidir, · grup çalışmaları yapılacağı durumlarda; koroya ayrılmış odalara yeterli sandalye, klavye ve ihtiyaç malzemelerinin yerleştirilmesi, çalışma bitiminde, klavye ve eğer alınmışsa diğer malzemelerin odaya aynı şekilde koyulması, sandalyelerin yerlerine geri taşınması ve odanın temiz bir şekilde bırakılması gerekmektedir. · Herhangi bir özel organizasyon ve kutlama yapılması halinde, nöbet listesindeki ekip, gece mekandan ayrılmadan detaylı bir temizlik yapmalıdır. · Sultanahmet Yücel Kültür Vakfı’nın tarihi eser olması ve ahşap yapısı dikkate alınarak aşırı elektrik yüklemesine sebep olacak malzemelerin kullanılmaması ve bina terk edildiğinde şarjda ya da aktif kullanımda cihaz bırakılmamasına özen gösterilmesi gerekmektedir.
 • Temiz teslim nedir?
  Malzemeler için; ihtiyaç duyulan malzemenin aynen alındığı gibi geri bırakılması, gerekiyorsa temizliğinin yapılması ve şarj-pil, bakım gibi ihtiyaçları varsa acilen grup temsilcilerine bilgi verilmesidir. Mekanlar için; kullanılan odanın teslim alındığı şekilde bırakılması, herhangi bir yerinde çöp, koro malzemesi, nota ya da herhangi bir eşyanın bırakılmaması, herhangi bir kirlenme olmuşsa temizlenmesi, çöp kutusundaki çöplerin bina dışına büyük konteynerlere atılması ve çöp kutusuna yeni çöp poşetlerinin konması ve odanın havalandırılmasıdır. *Yukarıda anlatılan temizlik uygulamaları ve kuralları aynı hassasiyetle konser/etkinlik mekanları, sahne ve kulisler için de geçerli olup ilgili etkinlik için belirlenen nöbetçiler bu yerlerin temiz bırakılmasından sorumludur.
 • Elimde bir sürü koro fotoğrafı ve videosu var ne yapmalıyım?
  Bu görsel medyayı wetransfer vasıtasıyla gimrat@gmail ve serminis@gmail.com adreslerine atabilirsiniz. Bu sayede koro arşivine ve sosyal medya sayfalarımızda kullanacağımız fotoğraf ve video materyallerinin artışına katkı sağladığınız için şimdiden teşekkür ederiz. :)
 • Konserlere tişörtle mi çıkacağız yoksa kostümlerimiz olacak mı?
  Konserlere aksi bir durum belirtilmedikçe kostümlerimizle çıkacağız. Dönem içinde konserlerden önce koro tişörtleri de ücret karşılığı paylaşılacaktır.
 • Tabletten nota takip edebilir miyim?
  Tüm provalarda kağıda basılı notalarımızın yanımızda bulunması gerekiyor. Provalar sırasında sıklıkla basılı notalarımız üzerine kurşun kalemle notlar alıyor ve eserler üzerinde dikkat edilmesi gereken konuları belirginleştiriyoruz. Bu notlar parça üzerinde çalışırken çok büyük önem taşıdığı için tabletten ya da telefonlardan nota takip etmiyoruz.
 • MAGMA ve Boğaziçi Caz Korosu Yönetiminin ihtiyaç halinde kullanacağı ve değiştirme hakkının olduğu başlıklar nelerdir?
  · Bazı konular Şef Masis Aram Gözbek ve Boğaziçi Caz Korosu Yönetim Kurulunun sorumluluğunda olup, üyelerin görüş ve önerilerine açık değildir. · Boğaziçi Caz Korosu Yönetim Kurulu ve Sanat Komitesi, gerekli ve uygun gördüğü takdirde prova programını ve şartları değiştirme hakkına sahiptir. · Boğaziçi Caz Korosu Yönetim Kurulu yukarıda belirtilen maddeleri değiştirme hakkına sahiptir. · Boğaziçi Caz Korosu, adı geçen tüm prova, çalışma, konser, proje ve etkinliklerde çekilen video, fotoğraf ve ses kayıtlarının tüm hakkına sahiptir.
 • Ses dağılımı nedir, ben hangi ses grubuyum?"
  Seçmelerdeki performansınız sonunda ses aralığınız şeflerimiz tarafından belirlendikten sonra, gireceğiniz koronun ses dengesi de düşünülerek sizin için en uygun ses grubuna yerleştirileceksiniz. Soprano (tiz kadın sesi), Alto (pes kadın sesi), Tenor (tiz erkek sesi), bas (pes erkek sesi). Bu gruplar gerekli durumlarda da kendi içlerinde tiz ve pes seslere göre kategorilere ayrılacaktır. Örneğin; alto ses grubunda iseniz ve belirlenen ses aralığınıza göre pes sesleri söylemeye yatkın bir alto iseniz A2, tiz sesleri söylemeye yatkın iseniz A1 grubunda olacaksınız. Hatta bu kategorilerin dahi söyleyeceğimiz parçalara göre yine kendi içlerinde çeşitlenme ihtimalleri olacaktır. Koroya başlayacağınız zaman koro şefiniz tarafından sizinle ses grubunuz paylaşılacaktır. Bu sayede parçalara çalışırken hangi ses grubunu söyleyeceğimizi bilir ve onu çalışıp provaya hazır geliriz.
 • Neden ses tutuyoruz?
  Müziğinin temelinde notaları hayata geçirmek vardır. Nasıl orkestrada müzikal enstrümanlarla notalara ait sesler çıkarılırsa, koroda da bu insan sesiyle yapılmaktadır. Her notanın karşılığı bir söz olmayacağı için bazı bölümlerde belli harfler referans alınarak ses tutulur. Notaları sözlerle seslendirmek, ses tutmaktan daha önemli ya da daha önemsiz sahip değildir. Hepsi bir eserin bütününü oluşturan ve eşit öneme sahip değerlerdir.
 • Korolarda kendi ses tonumu bulamıyorum, ne yapmalıyım?"
  Diğer ses gruplarının midi dosyalarını açıp üzerine söyleyip egzersiz yapmak faydalı olacaktır.
 • Şan dersleri olacak mı ve nasıl bir içerik ve çalışma takip edilecek?
  Şan derslerinin, şan hocamızın belirlediği içerik ile prova günlerinde gerçekleşmektedir. Prova esnasında tüm koristlerimiz belli bir sırayla şan hocasıyla birebir çalışmaktadırlar. Çalışmalar şan çalışmaları için sorumlu olan arkadaşlarımız tarafından takip edilmektedir.
 • Prova gününün haricinde hafta içi bir gün şan eğitimi verilebilir mi?
  Katılımın en iyi seviyede olması için genelde prova günleri tercih edilmektedir. Ek şan çalışmaları, şan hocasının programının uygunluğuna ve taleplere göre belirlenebilir. Bu talepler şan çalışmaları için sorumlu olan arkadaşlarımıza iletilebilir.
 • Paylaşılan notaları baskısını biz mi alacağız?
  Evet, e-posta ile iletilen pdf notalarının baskısını alarak provaya gelmek koristlerin sorumluluğudur. Notasız gelmek koro kurallarımızda da belirtildiği gibi hem kendinize hem de koroya zarar vereceği için puan sistemine dahil edilmiştir.
 • Provada not tutmak gerekli mi?
  Not tutmak koristlerin en önemli sorumluluklarından biridir. Tüm provalarda renkli kurşun kalemlerle basılı nota kağıtlarımıza şeflerin söylediklerini not tutmalı ve bu notları düzenli tekrar etmeliyiz. Böylece parçayı gerçek anlamda öğrenebilir, tüm önemli noktaları hatırlayabilir, parçayı daha doğru ve iyi söyleyebiliriz.
 • Prova notlarının toplandığı bir yer var mı?
  Prova notu sorumluları tarafından alınan notların toplandığı drive dosya bağlantıları dönem içinde sizlerle paylaşılacaktır.
 • Koreografi çalışması nedir ve nasıl yapılır?
  Sahne duruşumuzun gelişmesi ve bazı parçalar için özel hazırlanmış koreografileri başarılı şekilde sahnede uygulayabilmek için hareket/dans eğitmenlerimiz tarafından yönetilen çalışmalardır.
 • Bizlerle paylaşılan müzikal eğitsel bilgilere nasıl ulaşabiliriz?
  Bu bilgiler eğitmenlerimiz tarafından paylaşılacaktır. Bazı yardımcı bilgiler web sitemizde de yer almaktadır.
 • Midi klasöründe aynı isimli dosyalar var, acaba hangisini çalışmalıyım?"
  Midi klasöründeki dosyaların her biri (koro midisi hariç ya da özel bir çalışma midisi hariç) sadece “tek” ses grubunu temsil etmekte. Aynı isimli bir dosya ise mutlaka farklı formatta yazılmıştır. Hazır midi programı olmayan arkadaşlarımızın rahat dinlemeleri için mp3 formatında hazırlanan dosyalardan faydalanabilirsiniz.
 • Nota takibinde zorlanıyorum, ne yapmalıyım?"
  Sizlerle paylaşacağımız müzikal temel terimler, çalışma yöntemleri ile ilgili yazılı ve görsel materyalleri takip edip çalışmanız yeterli olacaktır. Ayrıca anlayamadığınız her konuda grup şeflerinize danışabilirsiniz. Tabii ki bireysel çalışmanın öncelikli olduğunun altını çizmekte fayda görüyoruz. :)
 • Nota okuma bilgisi olmayanlara yönelik nasıl bir yol izlenecek?
  Koro içindeki teorik bilgi paylaşımlarından, ayrıca Sanat Komitesi tarafından tavsiye edilen mobil uygulamalardan faydalanabiliriz.
 • Şarkı söylerken sıkıntı yaşıyorum (nefes, entonasyon sıkıntısı gibi). Bu konuda bana nasıl yardımcı olabilirsiniz?"
  Öncelikle sizlerle ses sağlığı hakkında paylaşacağımız materyallerden mutlaka faydalanmanızı rica ediyoruz. Ses sağlığınıza dikkat etmeniz en temel konudur. Ayrıca provalarda size gösterilecek olan ses-nefes egzersizlerini bireysel çalışmalarınızda yapmanız zamanla daha rahat şarkı söylemenize yardımcı olacak, eğer yok ise bir klavye temin etmeniz ve klavyeden ses basarak çalışmanız entonasyonunuzun gelişmesine büyük fayda sağlayacaktır. Bu konularda grup şeflerinize de danışırsanız size yardımcı olacaklardır.
 • Ödevler için uyulması beklenen kurallar nelerdir?
  Verilen bütün (yazılı, sözlü, görüntülü ve sesli) ödevleri zamanında teslim etmek, Verilen ödevin yapılmasına teknik bir engel varsa alternatif yöntemler geliştirmek, geliştirilememesi durumunda makul bir süre önceden yardımcı şefle iletişime geçerek fikir almak, Hayati bir sebepten ödevin teslim tarihi gecikecekse bunu yardımcı şefe bildirmek, bu bildirimde bulunmanın ödevi teslim etmeme ya da daha sonra teslim etme hakkı doğurmayacağının farkında olmak, Ödev bağlantısını ödev teslim formunu doldurarak paylaşmak, Bir ödev hayati bir sebepten ötürü zamanında teslim edilemese dahi o ödeve dair sorumluluğun sona ermediğini, teslim edilmeyen her gün için puan sisteminin işlemeye devam edeceğini ve ödevin asgari gecikmeyle teslim edilmesi gerektiğini bilmek.
 • Koro içerisindeki mini sınavlar nasıl uygulanır? Amacı nedir?
  Yazılı olabildiği gibi şarkı söyleme üzerine olabilir. Genellikle parçalardaki nüansların notalar üzerine yazılması ya da 4-8 kişiden oluşan çok sesli gruplar halinde şarkı söylenmesi istenebilir. Mini sınavlar haber verilerek ya da habersizce prova esnasında yapılabilir. Amacı eksiklerimizi daha iyi görmek ve kendimizi geliştirmektir.
 • Diğer koroların prova ve çalışmalarına katılabilir miyim?
  Şeflerle belli bir süre önceden görüşmek kaydıyla tüm koroların provalarına gözlemci olarak katılabilirsiniz.
 • Evde kendimiz çalışırken nelere dikkat etmeli ve nasıl bir yol takip etmeliyiz?
  Özellikle parçalarda sorun yaşadığımız yerleri bol tekrar ederek ve şeflerden gelen uyarı ve düzeltmeleri dikkate alarak çalışmalıyız.
 • Evde ses açarken nelere dikkat etmeliyim?
  Provalarda yaptığımız ses açma egzersizlerden faydalanabiliriz.
 • Biz şarkılara çalışmaya başlayıp direkt provalarda eşlik etmeli miyiz?
  Evet, parçaları çalışmaya başlayınca provalarda da söylemeye başlanmamız beklenmektedir. Sıkıntı yaşamanız durumunda grup şeflerinizden yardım ve destek alabilirsiniz.
 • Provalar ile ilgili genel bilgiler nelerdir?
  Tüm korolarla paylaşılan prova gün ve saatlerine uyulması beklenmektedir. Belirlenen prova saatlerinde bir değişiklik olması halinde makul süre önceden koristlere bildirilerek haftanın herhangi bir günü gerçekleşebilir. Bayram ve tatil günleri de dahil olmak üzere sezon boyunca ek provalar olabilir. Sezon içerisinde yönetim kurulu kararıyla prova gün ve saatleri değiştirilebilir. Bu değişen gün ve saatler yine makul bir süre öncesinden koristlere bildirilecektir.
 • Grup çalışması nedir, ne zaman yapılır, nelere dikkat edilmesi gerekir?"
  Grup çalışmaları, şeflerinizin ya da grup şeflerinizin ihtiyaç duyduğu zamanlarda koro provaları dışındaki tarihlerde yapılacak olan, sadece ilgili ses grubunun koristlerinin yer alacağı provalardır. Belirlenecek tarih ve saatler ihtiyaç doğrultusunda önceden paylaşılacaktır.
 • Grup çalışmaları  ile ilgili genel bilgiler nelerdir?
  Grup çalışmaları, tarihleri takvime ve ihtiyaca bağlı olarak belirlenecek ve grup şefleri tarafından yürütülecek çalışmalardır. Gerekli görülmesi halinde haftanın herhangi bir günü grup çalışmaları konulabilir.
 • Grup çalışmaları nerelerde, ne zamanlar yapıyor? Rutin olarak yapılıyor mu, yoksa içeriden bir talep gelmesi mi gerekiyor?"
  Sezon başlarında hızlı bir adaptasyon sağlamak ve sağlıklı ilerlemek adına rutin grup çalışmaları yapılabilmektedir. Önemli konserler ve festivaller öncesinde ek grup çalışmaları konabilir. Gruplar ihtiyaç duydukları takdirde kendi ek prova taleplerini Grup Şeflerine iletebilirler.
 • Prova ve Grup Çalışmalarında uyulması beklenen kurallar neler?
  . Duyurulan prova saatinin provanın başlayacağı saat olduğunun farkında olarak, en az 10 dakika önce prova alanında provaya hazır halde* bulunmak, . Prova aralarının ardından, duyurulan saatte prova alanında hazır halde* bulunmak, . Parça öğrenmenin yerinin prova olmadığını bilmek, provalara çalışmış ve hazır halde gelmek, . Prova alanına gelindiğinde ilk olarak yoklama kağıdına geliş saatiyle birlikte imza atmak, . Provalara gelirken ihtiyaç duyulan materyali (nota, kalem, su vb.) yanında bulundurmak, . Prova esnasında koro şefi, yardımcı şef ve grup şeflerinin parçayla ilgili uyarılarını aktif olarak not almak, bu notları dikkate alarak çalışmış olmak, . Prova sırasında çalışma düzeni ve konsantrasyonunu korumanın her bir üyenin sorumluluğu olduğunun bilincinde olmak, provanın akışına zarar verecek davranışlardan, müzikal konular dahil, söz almadan yapılan konuşmalardan kaçınmak, . Provalara gelirken provaya uygun kostümler seçmeye özen göstermek, topuklu ayakkabı, zincir vb. ses çıkaran, rahat hareket etmeyi engelleyen aksesuarlar kullanmamak, . Prova esnasında, koroyla ilgili acil ve prova yürütücüsünün bilgisi dahilinde olan işler dışında cep telefonuyla ilgilenmemek, telefonun sesini ve titreşimini kapalı tutmak, prova saatleri içerisinde acil bir arama veya mesaj bekleniyorsa prova yürütücüsünü önceden haberdar etmek, . Prova aralarının herkesin dinlenmesi için olduğunu bilmek, aralarda yüksek sesli konuşmalardan, kendini, diğer koristleri ve prova yürütücüsünü yoracak davranışlardan kaçınmak, . Prova alanında bulunan enstrümanları prova harici izinsiz çalmamak, . Prova alanında su dışında yiyecek-içecek bulundurmamak, . Prova öncesi veya arasında ses sağlığına özen göstermek, düzgün beslenmek (bkz. Konserler), . Prova aralarında fiziksel performansı ve ses kalitesini düşürecek kadar çok veya ağır yemekten kaçınmak, . Prova saatleri içerisinde prova mekanına gelecek arkadaşlarınızı ve yakınlarınızı sizlere gösterilecek uygun bir bekleme alanında beklemeleri için önceden bilgilendirmek, prova alanına girmelerine veya yarattıkları görüntü veya gürültüyle provanın akışını etkileyebilecek noktalarda bulunmalarına engel olmak, . Prova mekanını temiz tutmak, . Grup çalışmalarının provalarla eş değer olduğunu unutmamak, grup şefinin belirlediği koşullara tam uyum sağlamak. *Provaya hazır olmak: Belirlenmiş prova mekanında, şarkı söylemeye elverişli, dik oturuşla ya da ayakta, nota defteri ve kurşun kalemi önünde, telefonu kapalı, zinde ve provaya konsantre olmuş bir durumda, şefin direktifine hazır halde bulunmak.
 • Provaya gelecekken acil bir durum gelişti ve gecikmek durumundayım. İzin formu dışında hemen haber vermem gereken kimse var mı?
  Böyle bir durumda grup temsilcinize ve grup şefinize detaylı şekilde (gecikme sebebiniz, tam olarak ne zaman gelebileceğiniz vb) telefon mesajı ile mutlaka haber vermeniz gerekmektedir. Şefiniz çalışma programı sebepli size acil dönüş yapamayabilir, ancak provada bulunmayacağınızdan haberi olması prova akışı açısından çok önemlidir.
 • Konserlere neye göre karar veriliyor?
  Yönetim Kuruluna gelen projeler ve teklifler, koroların müzikal ve organizasyonel durumlarına göre değerlendirilerek hayata geçirilir.
 • Konserlere katılmama kim karar veriyor?
  Konser kadroları Sanat Komitesi tarafından belirlenmektedir.
 • Koroya bu dönem dahil oldum, yaklaşan konserlerde bizler de yer alacak mıyız?"
  Konser kadrolarıyla ilgili son kararı Sanat Komitesi vermektedir. Korolarımıza yeni dahil olan arkadaşlarımızın öncelikli amacı parçaları öğrenmek olacaktır. Konser kadroları hazırlanırken, Sanat Komitesinin belirleyeceği kriterlerin yerine getirilmesi ve devamlılık göz önünde bulundurulmaktadır.
 • Koristi olmadığım koro konserlerine dinleyici olarak katılmak için ne yapmalıyım?
  Her ne kadar tüm koristlerimizin konserlerimizde bulunmasını arzu etsek de özellikle ücretli konserlerde dinleyici kapasiteleri çok kısıtlı olduğundan davetiye verme imkanımız olamıyor ve dışarıdan izleyici olarak bilet alarak konserlere katılabiliyoruz. Eğer konseri düzenleyen kurumlar tarafından koromuz için belirli davetiye kontenjanları açılırsa konu hakkında davetiye ile ilgili görevli arkadaşlarımız bizlere önceden bilgi veriyorlar.
 • Projelere korist olarak nasıl dahil olunuyor?
  Proje kadroları Sanat Komitesi tarafından belirlenir. Sanat Komitesi, kadroya karar vermeden önce projenin niteliğine göre kadro belirleme sınavları yapabilir ve/veya ödev isteyebilir.
 • Konser Sistemi nedir?
  Konserlere tam katılım beklenmektedir. Konserlerde yıl içinde çalışılmış, repertuvarda yer alan bütün parçalar söylenebilir. Her konserden önce sahne provası yapılacaktır., Gerekli görülmesi durumunda bazı konserlerden bir, iki gün önce ek konser provası konabilir.. Bu provalara gelmeyen koristlerin sahneye çıkıp çıkmaması kararı koro şefinin inisiyatifindedir. Konser kadrosunda yer almayan koristlerin de dinleyici olarak konser alanında bulunması organizasyonel bir engel olmadıkça zorunludur. Bu koristler, konser öncesi ve sonrasında ise organizasyonla ilgili sahne arkası ekibine destek vereceklerdir. Bu zorunluluk, ulaşım imkanı sağlanan şehir dışı konserlerde de geçerlidir. Konserlerin tarih ve saatleriyle konserlerde kullanılacak kostümler konserden önce duyurulacaktır.
 • Yılda kaç konser veriyoruz?
  Net bir sayı olmamakla birlikte bulunduğunuz koroya, koronun performans seviyesine, ülkenin o dönem içinde bulunduğu şartlara kadar değişen bir sayı olduğu için minimum 3 konser ve üzeri diyebiliriz.
 • Şehir dışı konserlerde ulaşım, konaklama, yeme-içme ve katılım ücretlerini biz mi karşılıyoruz? Yaklaşık ne kadar bir masraf oluyor?"
  MAGMA Korolarımızda aksi belirtilmedikçe bu masraflar koristler tarafından karşılanmaktadır. Boğaziçi Caz Korosu ve Boğaziçi Gençlik Korosu için bu masraflar kurum tarafından karşılanmaktadır. Masraflar etkinliğe göre farklılık göstermektedir.
 • Şehir dışı konserlerine koro olarak birlikte mi gidiyoruz? Ayrı olarak kendi olanaklarım ile gidebilir miyim?
  Çok özel bir durum (önceden bizimle paylaşılıp onay alınması koşuluyla) olmadığı takdirde tüm koro üyelerinin şehir dışı ve yurt dışı konserlere birlikte gitmesi, konaklaması ve birlikte dönmesi, koronun bütünlüğü, hem performansta hem de performans dışında birlik bilincinin var olması açısından önemli olup uyulması gereken bir kuraldır. Bunu bir spor takımı üyelerinin çok önemli bir maç öncesi birlikte hazırlanması ve dikkat dağıtıcı şeylerden uzaklaşarak konsantre olmasına da benzetebiliriz. :)
 • Etkinlikler için davet mi alıyoruz, biz mi başvuruyoruz."
  Koronun aktif katılımcı olarak katıldığı konser ve performanslar için davet aldığımız gibi bizim başvurumuzla gerçekleşen ya da kendi organize ettiğimiz etkinlikler de olabiliyor.
 • Herhangi bir konser ya da festivale katılım için kiminle irtibata geçmeliyiz?
  Size bireysel ya da kurumsal olarak gelen bir davet ya da teklif varsa bu konuda genel koordinatör Gülüm İmrat ile gulum@bogazicicazkorosu.com adresinden irtibata geçip kendisine bilgilendirme yapabilirsiniz.
 • Koro olarak bir etkinlik, konser ya da organizasyon düzenlemek istersek ne yapmalıyız?"
  Korolar içinde belirlenen sözcülerimiz ile iletişime geçerek, yapılmak istenen etkinlik için ön planlama dosyası hazırlanması ve Yönetim Kurulu ile paylaşılması gerekmektedir. Ön çalışma YK tarafından hem içerik hem de koronun planlarına/takvimine uygun bulunursa koro içinde konu ile ilgili kurulacak komite ile ortak adım atılarak hayata geçirilir.
 • Konserlerde uyulması beklenen kurallar nelerdir?
  . Konser kadrosu seçimlerine saygı göstermek, koro şefi ve yardımcı şefin müzikal değerlendirmesiyle konser/festival/yarışma kadrolarında yer alamama ihtimalinin farkında olmak, . 18 yaşını doldurmamış koristler için; şehir dışı ve yurt dışı turnelere giderken yasal velisi tarafından imzalanmış, sorumluluğun ailede olduğunu kabul eden izin belgesini ilgili sorumluya teslim etmek, . Duyurulan buluşma saatinde konser alanı veya hareket noktasında hazır bulunmak, Ses sağlığını korumak açısından konser öncesi; tütün mamulü, alkollü veya gazlı içecek, kahve, süt ve süt ürünleri, tatlı, çikolata, şeker, dondurma, aşırı soğuk-sıcak, yağlı vb. gıdalar tüketmemek, . Gerek konser, gerekse sahne provası için azami hassasiyeti göstermek, . Kulis adabına uymak; konser öncesi, arası ve sonrasında kulise arkadaş veya akraba almamak, kulis dışında bir görev olmadıkça kulisi terk etmemek, . Kulislerde gürültü yapmamak, şarkı söylememek, gerekmedikçe konuşmamak, mümkün olduğunca dinlenmek ve yapılacak performansa odaklanmak . Konser günlerinde; prova öncesinde, aralarında, konser öncesinde, arasında ve sonrasında toplanılacak yer, zaman ve giyilecek kıyafet konularında verilecek yönerge ve talimatları özenle takip etmek, bu yönerge ve talimatlara uymak, . Kulisin temizliğine özen göstermek, . Sadece kendini değil üyesi bulunduğun koroyu ve MAGMA ve Boğaziçi Caz Korosu ailesini de temsil ettiğini unutmamak, organizasyonlara, konser mekanlarına ve seyircilere kötü veya yanlış izlenim vermemeye özen göstermek, . Koreografiler ve sahne düzenlerine de parçalara olduğu gibi hazır olmak, . Sahnede önceden belirlenen kostüm ve aksesuarlara kusursuz uymak, aksi belirtilmedikçe üzerinde hiçbir takı bulundurmamak, saç ve makyaj konusunda standardın dışına çıkmamak, . Sahne duruşuna özen göstermek, parça aralarında gülümsemek, zorunlu haller dışında sadece dizilimler arası geçişlerde saç ve kıyafet düzeltmek.
 • Koroya yeni katıldım ve repertuvar eserler paylaşılmaya başlandı. İletilen parçalar başlangıç için miydi, devamı gelecek mi?"
  Evet, zamanla yeni parçalar da listeye eklenecek. Parçaları bir anda topluca vermememizin sebebi paniğe kapılmadan ve planlanmış şekilde çalışmanızı sağlamak. Bu parçaların hepsini mevcut kadrolar bildiğinden sizinle paylaştığımız tarihler içerisinde çalışmanız tüm koronun birlik olması açısından çok önemlidir.
 • Koronun repertuvarında 20’ye yakın eser var, bunların hepsini kısa zamanda öğrenebilecek miyiz?"
  Eserleri belli bir program çerçevesinde sizlerle paylaşacağız. Paylaştığımız süreçler içerisinde düzenli olarak çalışırsanız herhangi bir sıkıntı yaşanmaz. Ancak son birkaç güne bırakılan çalışmaların hem kendi motivasyonumuz, hem de koronun başarısı ve birliği için sağlıklı olmayacağını belirtmek isteriz. Ertelemeden zamanında yapılmış çalışmalar ve özellikle başlangıç aşamasında her gün yapılan tekrarları özenle gerçekleştirmeliyiz.
 • Repertuvar ile ilgili uyulması beklenen kurallar nelerdir?
  . Sezon boyunca çalışılan bütün parçaları ezbere söyleyebilecek durumda olmak, . Sezon içerisinde çalışılmış her bir parçanın konserlerde söylenebileceğini bilmek, . Repertuvardaki eserlerle ilgili yapılan metin analizlerini ve provalarda sorumlu korist tarafından alınmış notları gerek provada, gerekse internetteki veri tabanı üzerinden takip etmek.
 • Yönetim Kurulunu tanımlar mısınız, kimlerden oluşur?"
  Koronun vizyon, misyon ve değerlerinin belirlenmesi, tüzüğünün ve sözleşmelerin oluşturulması, geleceğe dönük planlamaların yapılması gibi koroyla ilgili idari ve müzikal tüm konularda karar yetkisine ve sorumluluğuna sahip olan üst birimdir. Koro içi görev dağılımının yapılmasından ve kontrolünden, tüm alt birimlerinin koordinasyonundan, bu birimlerden aldığı geri bildirimlerin değerlendirilmesinden, karara bağlanmasından, kuralların, görevlerin ve iş tanımlarının belirlenmesinden sorumludur. Yönetim Kurulu üyeleri; Başkan Masis Aram Gözbek (Genel Sanat Yönetmeni, Koro Şefi), Gülüm İmrat (Genel Koordinatör), Işıl Yücel (Tanıtım ve Halkla İlişkiler Koordinatörü) ve Onursal Üye Ahmet Kürşat Duygulu’dur.
 • Disiplin Kurulunu tanımlar mısınız, kimlerden oluşur?"
  Koronun disiplin yönetmeliğinin oluşturulması, güncel tutulması ve uygulanmasından sorumlu birimdir. Olası kural ihlallerinde bir araya gelerek ihlalin karşılığında verilecek cezanın gerekliliğine ve niteliğine karar verir. Disiplin Kurulu üyeleri; Masis Aram Gözbek, Ahmet Kürşat Duygulu, Gülüm İmrat’tır.
 • Koro Sözcüsü kimdir tanımlar mısınız?
  Koro içinde aktif görevlerini sürdürürken Yönetim Kurulunu tam yetkiyle temsil eden kişidir. Koro içindeki her türlü işleyişe, disiplin yönetmeliğine, belirlenmiş kurallara ve alınan tüm kararlara hakim olmalıdır. Koronun iç organizasyonundan, iletişiminden ve her türlü hareketinden sorumludur. Yönetim Kurulu ile direkt iletişimi ve bilgi alışverişini sağlar. Koro içi inisiyatifin sağlanmasından ve komitenin başkanlığından sorumludur.
 • Grup Temsilciliği nedir, tanımlar mısınız?"
  Kendi ses gruplarının müzikal konular dışındaki her türlü organizasyonundan sorumlu koristlerdir. Gruplarındaki koristlerin koroyla ilgili problemlerine çözüm getirmekten, olası sorunları tespit edip önüne geçmekten, kural ihlallerinde görev sınırları içerisinde uyarılarda bulunmaktan ve gerekli durumlarda koro sözcüsü veya yönetim kuruluna iletmekten sorumludurlar.
 • Sanat Komitesi nedir, tanımlar mısınız? Üyeleri kimlerdir?"
  Koronun her türlü müzikal ve diğer sanatsal disiplinlerin işleyişinden sorumlu birimdir. Koroların ve koristlerin müzikal seviyelerini tespit etmek, seviyenin yükseltilmesi için gerekli metotları ve eğitimleri belirlemek ve uygulamak, seslendirilecek repertuvarları güncel tutmak ve geliştirmekten, sorumludurlar. Sanat Komitesi üyeleri; Masis Aram Gözbek, Mert Can Dursun, Işıl Yücel, Gülüm İmrat ve Ahmet Can Kızılcan’dır.
 • Yardımcı Şef’in görevlerini tanımlar mısınız?
  Koro şefinin sorumlu olduğu her konuda ona destek olmak, koroyu şefin son dokunuşuna hazır hale getirmek ve müzikal ve eğitsel her konuda gerek sahne gerekse eğitim süreci için gerekli ön hazırlıkları yapmaktan sorumludur. Müzikal komitesinde kendisiyle çalışacak ekibin her türlü organizasyonunu yaparak, koro içindeki diğer idari birimlerle uyum içinde çalışmasını sağlar ve sanatsal tüm ihtiyaçlara birlikte yanıt verir.
 • Grup Şeflerinin görevlerini tanımlar mısınız?
  Kendi ses gruplarının müzikal seviyelerinden sorumlu koristlerdir. grup çalışmaları organize etmek, bu çalışmaları yürütmek ve kendi gruplarındaki koristleri provalara hazır hale getirmek grup şefinin görevleri arasındadır. Grup çalışmalarında yetkili kişidir, koro şefinin veya yardımcı şefin talimatlarına ve verdiği yetkiye dayanarak çalışmayı yönetir. Bazı korolarımızda grup şefleri bulunmamaktadır. Bunun yerine yardımcı şef Mert Can Dursun yönetiminde haftalık bölüştürülmüş özel grup çalışmaları düzenlenmektedir.
 • Grup şefleri ile grup temsilcileri arasındaki fark nedir?
  Grup şeflerimize müzikal, grup temsilcilerimize müzikal konular dışındaki tüm konularda danışabilirsiniz.
 • Koro içinde neden bazı kurallar konulmuştur?
  Her koro üyesinin, her gün daha da ileriye giden bir icra ve keyifle müzik yapma hakkı vardır. Bu hak, ancak her üyenin kişisel ve müzikal sorumluluklarını yerine getirmesi sonucunda var olabilir. Bu sebepten koristlerin uyması gereken belli başlı kurallar belirlenmiştir.
 • Disiplin Yönetmeliğinin tanım ve kapsamı nedir?
  Disiplin Yönetmeliğinde belirlenmiş hükümler ve bunlara bağlı ortaya çıkan disiplin cezaları, kişilerin koro içerisindeki çalışma ve gelişimlerini huzur içinde sağlayabilmesi, kişi ve koro yararının sağlanabilmesi amacıyla belirlenen ve uygulanan yaptırımlardır.
 • Disiplin cezalarında usul nedir?
  Disiplin cezasını gerektiren durumların tespiti doğrudan disiplin kurulu tarafından yapılabilir veya disiplin kuruluna gönderilecek, söz konusu ihlalin detaylarını anlatan ve ihlale dair kanıtları içeren bir e-postaya istinaden değerlendirmeye alınabilir. Disiplin kurulu gerekli soruşturmayı yaparak aşağıda belirtilen hükümler çerçevesinde tespit edilen disiplin cezasını insan kaynakları birimi aracılığıyla üyeye yazılı olarak ileterek yazılı savunmasını ister. Kurul gerektiğine kanaat getirirse, savunmasını istediği unsurla yüz yüze görüşme talep edebilir. Disiplin kurulu tarafından yapılan bilgilendirme ve üye tarafından yapılan savunma korist dosyasına işlenir.
 • Korolarımızda uygulanan disiplin cezaları nelerdir?
  Disiplin cezaları iki grupta toplanmıştır; “İhtar” gerçekleşen bir duruma istinaden Koro yönetim kurulunun insan kaynakları birimi aracılığıyla kişiye verdiği yazılı uyarıdır. Bu uyarılar aynı zamanda arşivlenmektedir. Koro yönetim kurulu aynı maddeden iki, farklı maddelerden üç sefer ihtar cezası almış kişiyi korodan uzaklaştırma hakkını saklı tutar. “Uzaklaştırma” kişinin yaptığı kural ihlali veya ihlallerine istinaden, yönetim kurulu kararına bağlı olarak, ilgili sezon için Koroyla ilişiğinin kesilmesi durumudur. Yapılan ihlalin boyutuna ve doğurduğu sonuçlara bağlı olarak koristin koroyla bağlantılı projelerle ilgili hakları da geçici veya kalıcı olarak durdurulabilir. Uzaklaştrıma'yla cezalandırılan bir koristin ceza süresi dolduktan sonra koro bünyesine geri dönüş yapması ancak Yönetim Kurulu onayıyla gerçekleşebilir.
 • Disiplin cezaları kaç grupta toplanmıştır ve detayları nelerdir?
  “İhtar” gerçekleşen bir duruma istinaden Koro yönetim kurulunun insan kaynakları birimi aracılığıyla kişiye verdiği yazılı uyarıdır. Bu uyarılar aynı zamanda arşivlenmektedir. Koro yönetim kurulu aynı maddeden iki, farklı maddelerden üç sefer ihtar cezası almış kişiyi korodan uzaklaştırma hakkını saklı tutar. “Uzaklaştırma” kişinin yaptığı kural ihlali veya ihlallerine istinaden, yönetim kurulu kararına bağlı olarak, ilgili sezon için Koroyla ilişiğinin kesilmesi durumudur. Yapılan ihlalin boyutuna ve doğurduğu sonuçlara bağlı olarak koristin koroyla bağlantılı projelerle ilgili hakları da geçici veya kalıcı olarak durdurulabilir. Uzaklaştırma'yla cezalandırılan bir koristin ceza süresi dolduktan sonra koro bünyesine geri dönüş yapması ancak Yönetim Kurulu onayıyla gerçekleşebilir.
 • İhtara yol açabilecek durumlar nelerdir?
  İhtara yol açabilecek durumlar: - MAGMA & Boğaziçi Caz Korosu ailesi üyelerine veya Koronun ilişikli olduğu çevrelerdeki kişilere yönelik rahatsız edici, nezaket ve saygı dışı hareketlerde bulunmak, her türlü zorbalık veya sosyal kabadayılık davranışı sergilemek, kişilerin şeref ve haysiyetini zedeleyen sözlü veya yazılı eylemlerde bulunmak, - Müzikal konularda diğer koristlere yönelik, şef, yardımcı şef ve grup şeflerinden bağımsız fikir ve yorumlarda bulunmak, - Şef, eğitmenler, yönetim kurulu üyeleri hakkında yersiz konuşma ve yorumlarda bulunmak, - Üstlenilen görevlerde ihmal, dikkatsizlik, düzensizlik göstermek, - Koro veya koro içerisindeki bireylerle ilgili öneri, şikayet ve problemlerini konunun muhataplarıyla doğrudan iletişime geçerek uygun şekilde ortaya koymak yerine, içerideki sorunları ekip içinden veya dışından insanlarla tartışmak ve tartışmaya meyledecek ortam yaratmak, - Prova, grup çalışması, ek çalışma, eğitim veya etkinliğe katılamamasına sebep olan mazeretini çalışma başlangıç saatinden 5 gün öncesine kadar izin talep formu doldurarak izin almadan çalışmaya katılım göstermemek, geç katılım sağlamak veya prova veya çalışmadan erken çıkmak, - Prova, grup çalışması, ek çalışma, eğitim veya etkinliğe katılamamasına sebep olan mazeretin, prova/etkinlik başlangıç saatine 5 günden kısa süre kala ortaya çıktığı durumlarda korist izin talep formu doldurulsa dahi e-posta atıp izin talebine onay yanıtı almadan çalışmaya katılım göstermemek, geç katılım sağlamak veya çalışmadan erken çıkmak, - Koro saatlerine uymamak, düzenli geç kalmak, sıklıkla erken çıkmak, - Prova, konser ve etkinliklerde zamanında prova alanında veya çevrim içi platformda bulunulsa dahi hazır olmamak, ihtiyaç duyulacak nota ve diğer malzemeleri yanında bulundurmamak, provalar esnasında söz almadan konuşmak, prova yöneticisi veya diğer koristlerin dikkat ve motivasyonunu olumsuz yönde etkileyecek hal, tavır ve davranışlar sergilemek gibi prova akışına zarar verebilecek davranışları tekrarlamak, - Prova ve konserlerde giriş-çıkışta yoklamanın doğru alınmasını engellemek; uygulanan yoklama yöntemine bağlı olarak kasti olarak kart basmamak, imza atmamak vb. sorumluluğu yerine getirmemek, - Prova, konser ve etkinliklerde ziyaretçi kabul için belirlenen alanlar dışında izinsiz bir şekilde ziyaretçi kabul etmek, - Soyunma, giyinme ve tuvalet gibi ihtiyaçlarını tahsis edilen alanlar dışında gerçekleştirmek, - Verilen ödevleri teslim etmemek veya geciktirmeyi alışkanlık haline getirmek, - Prova, sınav, toplantı veya konsere alkol ya da, tıbbi amaçla kullanılmayan, herhangi bir uyuşturucu ya da uyarıcı madde kullanarak gelmek, - Kendisine, çevredeki diğer kimselere, ekipmanlara, ulaşım araçlarına veya mekana zarar verebilecek davranışlarda bulunmak, el şakaları yapmak, - Koroya ait mekan, ekipman ve dijital platformları izin almadan özel işlerinde kullanmak, - Koro ekipman ve enstrümanlarına, prova mekanı taşınmazlarına zarar vermek, dikkatsiz veya özensiz davranarak hasar görmelerine, çalınmalarına ya da kaybolmalarına yol açmak, taşıma, bulundurma veya kullanma sorumluluğu üstlenilen ekipman ve enstrümanları zamanında ve tam teslim etmemek, izin almadan üçüncü kişilere ödünç vermek, - Yönetim Kurulu izni olmadan prova mekanları ve depolara ait anahtarları ve kayıt cihazlarının içerisindeki veya harici kart ve disklerdeki görüntüleri çoğaltmak veya çoğaltılmasına izin vermek, - Konserlerde, etkinliklerde ve çevrim içi üretimlerde belirlenen kıyafetler dışında giyinmek, saç ve makyajı ilgili konser, etkinlik veya üretim için belirlenen şekilde yapmamak, belirlenenden fazla veya eksik aksesuar kullanmak ya da doğru kostümü ütüsüz, bakımsız, lekeli ve kokusu çevredekileri rahatsız edecek şekilde kullanmak, - Konser ve etkinliklerde kulis adabına uymayan hareketlerde bulunmak; konser öncesi, arası ve sonrasında kulise arkadaş veya akraba almak, kulis dışında bir görevi olmadan kulisi terk etmek, kulislerde gürültü yapmak, şarkı söylemek, gereksiz konuşmak, şeflerin ve diğer koristlerin dinlenmesini ve yapılacak performansa odaklanmasını engellemek, - Konser ve etkinliklerde kullanılacak kostüm ve aksesuarları getirmeyerek veya eksik getirerek koroyu maddi veya organizasyonel açıdan zor durumda bırakmak, - Koronun her türlü kıyafet, kostüm ve aksesuarının bakımı ve temiz tutulması konularında dikkatsiz davranmak, izin almadan Koro dışında giymek veya üçüncü şahıslara ödünç vermek, - Koro tarafından geri toplanmak üzere dağıtılan kostüm, tişört, şal, rozet, kravat, aksesuar vb.ni belirtilen zamanda teslim etmemek, - Özel sebeplerden dolayı Koro içerisindeki diğer kişileri, organizatörleri, sponsorları, dinleyicileri veya takipçileri zarara uğratacak davranışlarda bulunmak, - Koroya ait veya Koronun bir etkinliğine dair paylaşımda bulunulmaması uyarısı yapılmış durumlarda her türlü paylaşımda bulunmak, - Koronun çevrim içi buluşmalar için paylaştığı bağlantı, oturum kimliği ve parolaları üçüncü kişilerle paylaşmak, koro oturumlarına kendisine ait olmayan bir cihazdan giriş yapılıyorsa oturumdan çıkış yapmamak veya oturum bilgilerini kaydetmek yoluyla üçüncü kişilerin bu bilgilere erişimine yol açmak, - Prova, konser ve etkinlik alanlarını, kulisleri, ulaşım araçlarını, konaklama yerlerini temiz tutmamak, çöp kutu ve torbaları dışında kalan yerlere, geri dönüşüm kutularına çöp atmak, dolu çöp poşet ve kutularını belirlenen alanların dışında kalan yerlerde bırakmak, - Nöbet Düzeni gereği nöbetçi olarak sorumluluk alınan prova, grup çalışması, etkinlik veya konserlerde nöbet sorumlusunu bilgilendirip onay almadan sorumluluğunu yerine getirmemek, - Koroların konser, etkinlik ve diğer üretimlerinin tanıtımı yapılırken yanlış, eksik ve yanıltıcı ifadeler kullanmak, - Koroların iç iletişimi kapsamında (toplantı, e-posta, Facebook grupları, duyuru panoları, intranet sayfaları vb. aracılığıyla) paylaşılan her türlü bilgi, yazı, resim, video, repertuvar bilgileri ve materyali izin alınmadan koro dışına çıkarmak, sözlü, basılı veya dijital olarak internette, sosyal medyada ya da aktif koro üyeleri dışında insanları içeren sohbet ortamlarında paylaşmak, - Koronun bir üyesi olduğunu belli eden sosyal medya profillerine sahipken; saygısız, yanıltıcı, herhangi bir kişi ya da kurum için aşağılayıcı veya koronun itibarına zarar verebilecek paylaşımlarda bulunmak, - Görsel veya sosyal medyada, üzerinde Koronun her türlü konser, proje ve etkinlikte kullanılan kostüm ve aksesuarları, özel olarak Koro için hazırlanmış tişört, polar, çanta, rozet vb. varken çekilmiş uygunsuz, Koronun saygınlığına gölge düşürecek pozlar paylaşmak, - Koronun sosyal medya paylaşımlarının altına koro ve üyelerle ilgili yanlış, yanıltıcı, onur kırıcı, itibar zedeleyici ve aşağılayıcı yanıtlar yazmak ya da dışarıdan gelen bu tarz sözlere koro adına yanıt vermek, - Koro bünyesindeki diğer kişilere veya Koronun ilişikli olduğu çevrelerdeki kimselere (organizasyon çalışanları, organizasyonlarda yer alan diğer ekipler, seçmeye katılan adaylar, dinleyiciler, takipçiler vb.) ait kişisel verileri, (kimlik bilgileri, iletişim bilgileri, resim, görüntü ve ses kayıtları vb.) bir görevin yerine getirilmesi veya bir hizmetin sunumuyla bağlantılı olmadan, kişinin bilgisi ve rızası haricinde koro içerisinden veya dışından üçüncü kişilerle paylaşmak, - Koro dışında Koronun ciddiyetine uymayacak hareketlerde bulunmak, - Yurt içi veya yurt dışındaki diğer korolar, dernekler, etkinlikler ve bunların üretimleri hakkında gerçek dışı ve küçümseyici ifadeler kullanmak, - Koronun turnelerinde belirlenen kurallar dışında hareket etmek, duyurulan buluşma saatinde konser alanı, konaklama yeri veya hareket noktasında hazır bulunmamak, aksi duyurulmadıkça turnelerde alkol tüketmek, - Prova mekanında, bina veya bahçe sınırları içerisinde her türlü tütün mamulü kullanmak, - Prova, etkinlik ve konser mekanlarında, koro yönetimi veya bina idaresi tarafından belirlenmiş kurallara aykırı hareket etmek, - Koro yönetimi ve bina idaresinin bilgisi ve onayı dışında ortak çalışma alanlarına ilan, duyuru, yazılı bilgilendirme vb. asmak, - Koro yönetimi veya bina idaresinin doğrudan astığı ve asılmasına onay verdiği ilan, duyuru, program, yazılı bilgilendirme vb.ni yırtmak, koparmak, değiştirmek, kirletmek veya karalamak, - Yazılı koro sınavlarında kopya çekmeye teşebbüs etmek, - Seçme ve değerlendirme ekiplerindeki kişiler için; seçmeye girecek adaylar veya koro içi sınava girecek koristlerle sınav hakkında bildirilmekle sorumlu olduklarından fazla veri paylaşmak, koro dışarısından kişileri sınava yönelik hazırlamak, sınav sonrasında henüz sınava giren kişiyle resmi olarak paylaşılmamış sonuçları paylaşmak, - Disiplin Kurulu kararınca paylaşılan ihtarla ilgili üçüncü kişilerle bilgi paylaşmak, - Prova, grup çalışması, konser, konser provası vb. öncesi veya arasında her türlü tütün mamulü kullanmak.* * Koroya başlandığında sigara alışkanlığının bırakılması ses sağlığı ve genel sağlık için önemle tavsiye edilmektedir.
 • Uzaklaştırmaya yol açabilecek ihlaller nelerdir?
  Uzaklaştırmaya Yol Açabilecek Durumlar: - Puan Sistemi kapsamında bir sezon içerisinde iki sefer “kural ihlali”nde bulunmak, (Puan Sisteminin uygulandığı sezonlarda geçerlidir.) - Disiplin yönetmeliğinde yer alan farklı maddelerden üç veya aynı maddeden iki ya da daha fazla sefer ihtar almak, - İhtar savunmasında yanlış veya yanıltıcı bilgi paylaşmak, - Koronun sırlarını bilerek ya da bilmeyerek üçüncü şahıslara iletmek, koroyu, şefi, yönetim kurulu üyelerini ve ekip arkadaşlarını zor duruma düşürebilecek demeçler vermek, paylaşımlar yapmak veya diğer yollardan Koro dışına bilgi taşımak, - Resmi e-posta gruplarında yanıtlanması gerekliliği bilgisiyle paylaşılan formları belirlenen süreler içerisinde doldurmayarak koroyu maddi veya organizasyonel zarara uğratmak, - Yüz kızartıcı suçlardan hüküm giymek, - Yasal olarak suç teşkil eden maddeler, reçetesiz ilaçlar, kafa yapıcı kimyasallar kullanmak, bu maddeleri bulundurmak veya temininde aracı olmak, - Prova, etkinlik, konser veya turnede yanında kesici, yaralayıcı, parlayıcı, patlayıcı, insana ve çevreye zarar verebilecek her türlü eşya veya silah bulundurmak, - Koro bünyesindeki diğer kişilere veya Koronun ilişikli olduğu çevrelerdeki (organizasyon çalışanları, organizasyonlarda yer alan diğer ekipler, seçmeye katılan adaylar, dinleyiciler, takipçiler vb.) kimselere karşı onur kırıcı davranışlarda, hakaret, tehdit içeren veya küçük düşürücü, utandırıcı ve tahrik edici söylemlerde bulunmak; cinsel talepler ileri sürmek, cinselliğe dayalı yorumlar yapmak, kaş göz işaretleri kullanarak görsel tacizde bulunmak, her türlü istenmeyen dokunma veya temas gerçekleştirmek, telefon, kısa mesaj veya sosyal medya kanalları kullanarak tacizde bulunmak, - Cinsiyet, ırk, yaş, fiziksel engel, ulusal köken, din, dil, inanç, siyasi görüş, cinsel yönelim ve benzeri sebeplere dayalı ayrıştırıcı ve aşağılayıcı ifadeler kullanmak, - Koro içerisinde bir kimseyi darp etmek, yaralanmaya yol açan el şakaları yapmak, - Başka çok sesli korolar ve gruplarda yer almak, Yönetim Kurulunun bilgisi ve izni olmadan bu toplulukların seçmelerine başvurmak,* - Koro adını kullanarak, kişi ve kurumlardan haksız kazanç elde etmek, - Konser veya toplantıya katılamamasına sebep olan mazeretini etkinlik başlangıç saatinden 10 gün öncesine kadar izin talep formu doldurup intranet sistemi üzerinden iletişime geçerek izin almadan koronun konserinde yer almamak, toplantısına katılmamak veya sanat komitesinin konser, proje ya da turne için belirlediği asgari yeterlilik koşullarını kasıtlı olarak yerine getirmeyerek koroyu maddi veya organizasyonel zarara uğratmak, - Koronun herhangi bir prova, konser, toplantı, etkinlik veya sınavından izinli olmak adına yanlış veya yanıltıcı bilgi paylaşmak, izin için kabul edilen bahane ortadan kalktığı takdirde ilgili prova, konser, toplantı, etkinlik veya sınava katılım göstermemek, - Koro yönetimi tarafından verilen kişiye özel yoklama kartlarını başkasına vererek kullandırmak veya başkasına ait kartı kullanmak; imzayla yoklama alınan prova, konser veya etkinlikte bulunmayan birinin adına imza atmak, * Yönetim Kurulundan onay almak kaydıyla, aşağıdaki korolarda yer alınabilir: - MAGMA & Boğaziçi Caz Korosu ailesi tarafından resmi olarak desteklenen korolar, (Yönetim Kurulu tarafından üniversite sınavı, iş seyahati vb. gerekçelerle verilen dönemlik izinlerde ilgili korolarda devam kural ihlali olarak değerlendirilecektir.) - Koristin geçimini sağladığı profesyonel korolar, - Belirli süreli proje koroları, (Yönetim Kurulundan başvuru aşamasında izin alınmadığı takdirde kural ihlali olarak değerlendirilecektir.) - Liselerin okul koroları, - Müzik öğretmenliği ve konservatuvar öğrencileri için eğitimlerinin parçası olan korolar İlgili madde, koristler korodaki ilk sezonlarını doldurduğunda yürürlüğe girmektedir. MAGMA 101 üyeleri bu maddeden muaf tutulmaktadır.
 • Uyumlulukla ilgili dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?
  - Koroda alınan kararlara uymak; gerekli durumlarda ödün verebilmek, ekip olmanın doğasına uygun hareket etmek, - Provalarda ve toplantılarda; gerginlik, tartışma gibi hususlarda saygı çerçevesi içinde hareket etmek, - Verilmiş kararların uzun yılların tecrübeleri ve yönetimin karar birliğiyle alındığının farkında olup, aksi bir düşünceye sahip olunsa dahi bunu sakin bir şekilde önce yetkililerle paylaşmak, yapıcı eleştiriler yapmak ve öneriler sunmak, - Sorunları tartışırken çözüme yönelik hareket etmek, vakit ve enerji kaybını önleyici şekilde davranmak.
 • Sorumlulukla ilgili dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?
  - Kendisine verilen görevleri en iyi şekilde yapmaya çalışmak, bu görevlerden herhangi birinin yerine getirilemeyeceği düşünülüyorsa bunu uygun zamanda ve uygun bir dille belirtmek, - Koronun bir parçası olarak yapılan her bir hareketin yalnızca koristin kendisini değil koronun bütününü ve aynı zamanda kurumsal kimliğini de bağladığını unutmamak, buna uygun hareket etmek, - Prova, grup çalışması ve konser öncelerinde veya aralarında sigara, nargile vb. tütün mamullerini kesinlikle kullanmamak (Tütün mamulü kullanımı, solunum yollarında katran birikmesine neden olarak nefes alırken aldığımız havanın temizlenmesine engel olur, nefes kalitemizi ve nefes kondisyonumuzu düşürür. Ayrıca boğazda balgam birikmesi sesimizin temiz çıkmasını önler. Vücudumuzun şarkı söylerken çalışan hemen hemen her bölümü bundan zarar görür, bu da yapılan müziğin kalitesini düşürür.), - Nöbetçinin görevlerini bilmek ve nöbet çizelgesini düzenli takip etmek; nöbet sırası kendine geldiğinde görevi uygun şekilde yerine getirmek, eğer o gün önemli bir sebepten nöbet görevini ifa edemeyecekse makul bir süre önceden çizelgeden sorumlu kişiyi bilgilendirerek gününün bir arkadaşıyla değiştirilmesini sağlamak, nöbetin başkalarında olduğu günlerde nöbetçinin işini kolaylaştırmak için çaba sarf etmek, - Çeşitli konularda belirlenen vardiyalara ve gerekliliklerine uymak, - Koroya ait ekipman (anahtar, kamera, hafıza kartı, tripod, ses kayıt cihazı, bavul vb.) ve enstrümanları taşıma, bulundurma ve kullanma yetkisi alındıysa, bu ekipman ve enstrümanlardan sorumlu olduğunu bilmek ve kabul etmek, - Yönetim Kurulunun izni olmadan anahtarları ve kayıt cihazlarının içerisindeki veya harici kart ve disklerdeki görüntüleri çoğaltmamak ve çoğaltılmasına izin vermemek, - Sorumluluğu alınan ekipman ve enstrümanları doğru yer ve zamanda, alındığı haliyle teslim etmek, sorumlusunu bilgilendirmeden kimseye ödünç vermemek, kaybolmaktan, yok edilmekten, kötüye kullanılmaktan ve çalınmaktan korumak, - Yukarıda bahsi geçen durumlardan biri gerçekleştiği takdirde hiç vakit kaybetmeden ilgili kişileri durumdan haberdar etmek, - Konser, etkinlik, prova ve turnelerde bulunan her türlü sahipsiz eşyayı günün nöbetçisine teslim etmek, - Koro içi görev dağılımında belirlenmiş olan görevler dışında da sorumluluk almaktan kaçınmamak, - Başka bir korist veya sahne arkası görevlisinin sorumlu olduğu konularda, bu kişiye zorluk çıkarmamak, belirlenen kurallara uymaya özen göstermek, - Konserlerde, etkinliklerde, provalarda, turne boyunca vb. koroyla alakalı platformlarda çekilen her türlü fotoğraf, video ve ses kaydını arşiv sorumlusuna iletmek, - Yurt içi ve yurt dışı yarışma ve festival kadrolarında bulunulması durumunda, mazeret bildirmek için belirlenen son tarihten sonra herhangi bir sebepten karar değiştirmenin koroya vereceği maddi ve manevi zararın farkında olmak, olası bir durumda koroyu uğrattığı bu maddi ve manevi zararı karşılamayı taahhüt etmek, - Deneme sürecinde* gerek müzikal, gerekse sosyal anlamda kendisinden beklenen seviyeyi yakalamak için çok çalışmak, gerekirse bu sürecin sonunda hem koro hem de koristin ilişiği kesebileceğinin farkında olmak, - Deneme süreci* sona erdikten sonra, sezon içerisinde herhangi önemli bir sebepten korodan ayrılmak gerektiğinde, bu durumu en az 1 ay önceden bildirmek, eğer yeni sezon kadrosunda yer alınamayacaksa sezon öncesi paylaşılan formu detaylıca doldurmak, Boğaziçi Caz Korosu ve Boğaziçi Gençlik Korosu koristleri için korodan ayrılma durumunda ilgili yılın 31 Aralık tarihine kadar konserlere çıkmak, - Herhangi bir dönemde (deneme süreci*, sezon içi, sezon sonu) korodan ayrılırken kayıtların doğru tutulabilmesi adına ilgili kişilere e-posta göndererek ayrılık talebinde bulunmak, *Deneme süreci, Boğaziçi Caz Korosu ve Boğaziçi Gençlik Korosunda uygulanmaktadır.
 • Devamlılıkla ilgili dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?
  - Koroda devamsızlık hakkı değil “devam hakkı” olduğunun farkında olmak, - Provalara ve konserlere; devamlı olarak, zamanında, hazır şekilde gelmek, - Dönem başında e-postayla duyurulan, puan sisteminde puana yol açan davranışlarla ilgili maddelerden haberdar olmak ve onlara uyumlu hareket etmek, - Hayati bir sebepten provaya ya da grup çalışmasına katılınamayacak veya rahatsızlık nedeniyle sadece dinleyici olarak katılınabilecekse 5, konsere çıkılamayacaksa 10 gün önceden Korist İzin Talep Formu’nu doldurarak ilgili kişileri bilgilendirmek, - Sezon içerisinde herhangi bir zaman aralığında iş ya da özel amaçlı şehir dışına, yurt dışına çıkmak, önceden planlanan bir operasyon geçirmek vb. koroya katılımı etkileyebilecek planlar varsa Korist İzin Talep Formu’nu doldurarak ilgili kişileri bilgilendirmek, - 5 günden kısa süre önce duyurulan ek provalara, grup çalışmalarına ve 10 günden kısa süre önce duyurulan konserlere hayati bir sebepten katılınamayacaksa duyurunun yapıldığı gün içerisinde Korist İzin Talep Formu’nu doldurarak bilgi vermek, - Acil gelişen geç kalma ve katılamama durumlarında geriye dönük olarak Korist İzin Talep Formu’nu doldurmak, durum ortaya çıkar çıkmaz ilgili kişilere e-postayla haber vermek, koroda görev alan herhangi başka bir kimseyle iletişime geçmenin geçerliliği olmadığının farkında olmak, e-posta gönderilen durumlarda e-postanın ilgili kişilere ulaşıp ulaşmadığını anlamak maksadıyla ulaşmayı denemeye devam etmenin koristin sorumluluğu olduğunu bilmek, - Herhangi bir sebepten provaya geç geliniyor veya provadan erken çıkılıyorsa kaçırılan çalışma ve duyuruları takip etmek, kaçırılan çalışmanın müzikal düzeyini yakalamak, - Zorunlu devamsızlıklar durumunda şef, yardımcı şef veya eğitmen tarafından talep edildiği takdirde provada çalışılan eserlerin performansının görüntülü kaydını alarak bir sonraki provadan önce . Ödev Teslim Formu aracılığıyla sanat komitesiyle paylaşmak, - Ses, beden ve ruh sağlığına dikkat etmek, hastalıkların konser ve provalara katılımı aksatmaması için azami eforu sarf etmek, - Bayramlarda, tatillerde vb. zamanlarda konulabilecek ek provalara uyum sağlamak, plan yaparken bu ihtimalleri göz önünde bulundurmak, - Önceden belirlenen sınav tarihlerinde; sınav alanında ve hazır bulunmak, - Seyahat, turne vb. dönemlerde koronun resmi kanallarından duyurulan tarih, saat ve seyahat modellerine uyumlu olmak, - Şehir dışı konserlerde hayati bir sebepten ötürü koronun toplu seyahat modeline göre hareket edilmesi mümkün değilse, fakat bireysel bir seyahat modeli alternatifinin sunulması halinde konsere çıkılabilecek ise bu durumu en az 15 gün önceden bildirmek, - Yarışma ve festival dönemlerinde; önceden bildirilen yarışma ve festival tarihlerine uyum sağlamak, açıklanan yarışma ve festival kadrolarına saygı göstermek, - Koroya devamlılığınız ve MAGMA ve Boğaziçi Caz Korosu Ailesi bünyesindeki korolardaki başarınız arasında sıkı bir bağ olduğunu unutmamak,
 • İletişimle ilgili dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?
  - Koroyu daha iyiye götüreceğine inanılan görüş ve önerileri, varsa işleyişle ilgili yaşadığınız sorunları önce grup temsilcinizle, sunulan çözüm sizi tatmin etmediyse, koro sözcüsüyle paylaşmak veya sss@bogazicicazkorosu.com adresine e-posta yoluyla bildirmek, sorununuz hala sizi tatmin edecek şekilde çözümlenmediyse Yönetim Kuruluna taşımak, - Koro içerisindeki sorunlarınızı korodaki arkadaşlarınızla tartışmanızın kimseye bir fayda getirmeyeceğini ve çözümleri için profesyonel yolları takip etmenizin hem sizin hem de koronuz için daima daha faydalı sonuçlar doğuracağını unutmamak, - Koro içi iletişimin gerçekleştiği e-posta, sosyal medya grupları ya da diğer benzeri iletişim uygulamalarıyla prova alanında yer alan panodaki paylaşımları düzenli takip etmek, - Prova ve konser öncesindeki 1-2 saatin, şefin ve prova yürütücüsünün hazırlık ve dinlenme zamanı olduğunu bilmek, koro şefiyle bu saatler dışında görüşmeye özen göstermek, - Yönetim kurulu üyeleri, koro şefi ve eğitmenlerle kısa mesaj veya sosyal medya üzerinden atılan mesajlar yerine tercihen e-posta yoluyla iletişime geçmek. Acil durumlardaysa herhangi bir iletişim kanalıyla ilgili kişiye ulaşarak bilgi vermek, - Gençlik korolarında, koronun muhatabının velileriniz değil sizler olduğunun bilincinde olmak, koroyla iletişiminizi bireysel olarak sürdürmek, - Koronun konser, prova ve etkinlik alanlarında veya koroyu temsil eden bir kıyafet veya aksesuarla çekilen her türlü fotoğraf, video veya ses kaydının bir kopyasını koronun arşiv sorumlusuna iletmek.
 • Sosyal medya ve internet kullanımıyla ilgili dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?
  - MAGMA ve Boğaziçi Caz Korosu Ailesi bünyesindeki bütün koroların ve projelerin sosyal medya hesaplarını takip etmek. Bu hesaplardan yapılan paylaşımların (fotoğraf, video, yazı, etkinlik vb.) yayılması için azami efor sarf etmek, - Sosyal medya sorumlusundan onay almadan koroların resmi sosyal medya hesaplarından yapılan paylaşımlara her türlü yorumu yapmaktan kaçınmak, - Sosyal medya üzerinden koronun bir performansına ya da çalışmasına dair fotoğraf, video veya ses kaydı paylaşımı yaparken sosyal medya sorumlusundan onay almak; üzerinde koroyu temsil eden kıyafet, aksesuar vb. varken çekilen fotoğraf ve videoların paylaşımının imajımız üzerinde etkisi olacağının farkında olmak, paylaşımlarda dikkatli ve özenli olmak, - Sosyal medya ağlarının profil kısımlarında koroda yer aldıkları bilgisini paylaşırken, parçası olduğu koro ve korodaki görevi gibi konularda yanıltıcı bilgiler vermemek, profilde koroya ait bilgi varken yorum ve paylaşımlarda ekstra özen göstermek, - "Uyumlulukla ilgili dikkat edilmesi gerekenler" başlığında yer alan kuralların sosyal medyada da geçerli olduğunu unutmamak, başkalarının fikir ve görüşlerine saygı duymak, koroya, genel sanat yönetmenine, ekip arkadaşlarına, dinleyicilerine ve aynı kulvarda yer alan diğer müzikal oluşumlara saygı göstermek, - Saygısız, yanıltıcı, herhangi bir kişi ya da kurum için aşağılayıcı ve koronun itibarına zarar verici sayılabilecek hiçbir paylaşımda bulunmamak, - Koroya, etkinliklere veya dinleyicilere ait özel veya gizli bilgileri paylaşmamak, başka bir kişi, grup ya da sayfa tarafından paylaşıldığı görüldüğü takdirde sosyal medya sorumlusunu bilgilendirmek, - Basında veya sosyal medya platformlarında koroyla ilgili yalan, yanlış, eksik veya yanıltıcı haber ya da paylaşım görülmesi durumunda, hiç vakit kaybetmeden sosyalmedya@bogazicicazkorosu.com adresine e-posta atarak ilgili kişileri açık ve net referans, kaynak belirterek bilgilendirmek. - Sosyal medya sorumlusunun daha önce koroyla ilgili paylaşılmasını istediği yazılar ve görseller haricinde internette, basılı medyada korolar ile alakalı herhangi bir yorum, kişisel mesaj yazmadan ya da paylaşım yapmadan önce sosyal medya sorumlusundan uygunluk almak.
 • Puan sistemi nedir?
  Puan sistemi, 2013 yılından beri korolarımızda uygulanan bir kontrol sistemidir. Provaya katılım sağlayamamak, provaya zamanında gelememek, ödevi zamanında teslim edememek, provaya nota eksiğiyle gelmek gibi ihlallerin puan sisteminde sayısal karşılıkları vardır ve bu sayısal karşılıkların toplamı belirli limitleri aştığında koristin koronun sosyal ve/veya müzikal seviyesini yakalayamayacağı öngörüldüğünden yaptırımlar uygulanmaktadır. Topluluğun kalitesini yüksek standartlarda tutmak ve koristlerin giderek artan bir keyifle yüksek kalitede müzik icra etme haklarını korumak için her bir koristin koronun sosyal ve müzikal seviyesini yakalamasına özen gösterilmektedir. Sistem sayesinde, niteliksel veriler niceliksele çevrilerek 2013 öncesinde subjektif olarak yapılan değerlendirmelerin herkes için eşit koşullarda, objektif olarak yapılabilmesi mümkün kılınmıştır.
 • Hangi ihlalin karşılığında sistemde kaç puan işleniyor?
  Puana yol açan davranışlar aşağıda listelenmiştir: Provaya gelememek 4 puan Provaya bir saate kadar geç gelmek* 1 puan Prova arasında geç kalmak 1 puan Ek provaya katılamamak 3 puan Grup çalışmasına katılamamak 2 puan Provaya nota eksiğiyle gelmek 1 puan Provada telefonun çalması 1 puan Provada telefonla ilgilenmek 1 puan Ödevi tarihinde teslim etmemek** 2 puan * Her bir saat için 1 artarak ilerleyecektir. Ek provalar ve grup çalışmaları için de geçerlidir. ** Ödev son gönderme tarihinden itibaren ödevin teslim edilmediği her hafta (7 gün) için 2 puan daha işlenecektir.
 • Puan getiren ihlalin yapıldığı nasıl tespit ediliyor?
  Koristin provalara ve ortak mekanda gerçekleşen grup çalışmalarına katılıp katılamadığı, geç kaldığı veya erken çıktığı giriş çıkışta okutulan kartlar sayesinde tespit edilmektedir. Farklı mekanlarda düzenlenen grup çalışmalarında, çalışma yürütücüsü yoklama alınmasından ve yoklamanın ilgili kişilerle paylaşılmasından sorumludur. Paylaşılan yoklamalar üzerinden puanlar sisteme işlenecektir. Ödevlerin son teslim tarihi geçtiğinde ödevler ilgili kişilere raporlanmaktadır. Şefler ve prova yürütücüleri rastgele zamanlarda nota kontrolü yaparak eksik notaları tespit edebilirler.
 • Puan sistemine göre koronun sosyal ve müzikal seviyesini yakalayabileceğim öngörülen puan limiti kaçtır?
  Puan sisteminde limit prova ve konser sıklığına bağlı olarak korolar arasında farklılık göstermekte olup; . MAGMA koroları için aylık 12, dönemlik 40 puan . Boğaziçi Gençlik Korosu için aylık 16, dönemlik 50 puan olarak belirlenmiştir.
 • Puan sisteminde belirlenen limiti aştım, şimdi ne olacak?"
  Puan limitini aştıysanız, koro için ekstra sorumluluklar alarak puanınızı düşürebilirsiniz. Böyle bir durum gelişmediği takdirde Sanat Komitemizin belirleyeceği bir konsere çıkamama yaptırımıyla karşılaşabilirsiniz. Aynı ihlali bir dönem içerisinde ikinci kez tekrarlarsanız Disiplin Yönetmeliğine bağlı olarak korodan ilgili sezonun sonuna kadar ihraç edilebilirsiniz.
 • Puan sisteminde toplam puanımı düşürmek için koroda ne gibi ekstra sorumluluklar alabilirim?
  Korolarımızda birçok işin belirlenmiş sorumluları olmakla birlikte, duruma bağlı olarak gelişen ekstra efor ihtiyaçlarında koristlerin kendi sorumlulukları dışında ilave sorumluluklar almasına ihtiyaç duyulabilmektedir. Böyle durumlarda ilave görevler üstlenen koristlerin puan sisteminde eksi puan kazanabilirler. Zaten üzerinde olan bir sorumluluğu yerine getirmek puan sistemine etki etmeyecektir. Burada esas olan ekstra iş yapmak değil, bir ihtiyacı ortadan kaldıracak şekilde sorumluluk üstlenmektir. Her dönem için böyle ek ihtiyaçlar doğmayabileceği için puan getiren ihlallerden kaçınmak koristlerin önceliği olmalıdır.
 • Ben Korist İzin Talep Formunu doldurarak izin aldım, yine de puan sisteminde puan işleyecek mi?"
  Evet, puan sistemi koristin koronun sosyal ve müzikal seviyesini yakalayabilecek devamlılığı sağlayıp sağlamadığını görmek içindir ve izinli devamsızlıklarda da işlemektedir. Koristlerin katılım sağlayamadıkları provalarda izinli olmaları, yukarıda belirtilen sosyal ve müzikal seviyeleri yakalamakta yaşayacakları zorluğu değiştirmemektedir. Korist provada yapılan çalışma ve uygulamalardan her iki koşulda da geri kalmaktadır. İzinli ve izinsiz devamsızlığın arasında müzikal veya sosyal değil, disiplinel bir fark oluşmaktadır. Disiplin Yönetmeliğinde provalara izinsiz devamsızlık ihtara, konserlere izinsiz devamsızlık ihraca yol açabilecek davranışlar arasında listelenmiştir.
 • Takvime nereden erişebilirim?
  Bulunduğunuz koroların takvimlerine sizinle paylaşılan, korolara özel web sayfalarından direkt ulaşabilirsiniz.
 • Takvimde değişiklik olursa nasıl haberimiz olacak?
  Çok özel bir durum olursa e-posta aracılığıyla paylaşılacaktır. Bunun dışında standart programa web sayfasından ulaşılabilir.
 • Koroların konser takvimlerini nasıl görebilirim?
  Konser takvimlerimiz web sitesinde korolara özel sayfalarda bizlerle paylaşılmaktadır. Bu dokümanı düzenli kontrol ederek takvimi takip edebiliriz.
 • Takvimde yazan “PG” Performans Gecesi denen şey nedir?
  Performans Gecesi, her sezonun sonunda koronuzun koristlerinin, istedikleri her türde ve şekilde müzik performansı (akapella, solo, enstrümanlı performans vb.) yapabildikleri ve yine sadece kendi koronuzdan kişilerin izleyici olarak yer aldığı bir sosyal aktivitedir. PG’ler koro sözcüsü tarafından oluşturulacak performans komitesi tarafından düzenlenecektir.
 • Koronun intranet sistemine nasıl erişebilirim?
  Prova, grup çalışması, konser ya da etkinlik olduğu zaman bu etkinliklere katılamama durumunuz varsa izin talep formu doldurmak zorunludur. 1- https://www.magmakoro.com/ ana sitemize girdiğiniz zaman üye girişe tıklıyoruz ve karşımıza çıkan "korist" butonuna basıyoruz; . Eğer üye iseniz buradan direkt koro isimlerinin olduğu sayfaya yönlendirileceksiniz. . Henüz üye değilseniz, lütfen "yeni üye" kısmını doldurup kendi e-posta adresinizi ve kendi oluşturduğunuz şifrenizi giriniz. 2- Onay aldıysanız kendi koronuzun bağlantısına tıklayın. Karşısınıza "misafir alanı" şifre bölümü çıkacak. Buraya lütfen koronuza ait sizlerle paylaşılmış şifreyi giriniz. 3- Kendi sayfanızda, "izin talepleri" bağlantısına tıkladığınız zaman sizi farklı bir sayfaya yönlendirecek; . Teknik sebeplerden bu sayfaya yeni üye girişi ile girmek zorundayız, yani sayfaya üye değilmiş gibi, yeni üye girişi ile kendi e-posta adresinizi ve kendi oluşturduğunuz şifrenizi giriniz, . Yeni üye girişi yapsanız bu kez onaya ihtiyacınız yok, e-posta ve şifre yazar yazmaz sizleri "izin talep formu" sayfasına yönlendirecek, . Burada prosedürün detaylı anlatımını göreceksiniz. Lütfen buna uyalım ve bizlere özelden mesaj ya da e-posta göndermeyelim, . Burada üst kısımda bir form bağlantısı, sağ alt köşede de hızlı dönüş için kırmızı bir mesaj kutusu göreceğiz, . Lütfen kutuya "yarın", "akşam", "sabah" gibi açık ifadeler kullanmayalım. bunun yerine net tarih yazalım. Not: Cep telefonuyla giriş yaparsanız, form bağlantısı yukarıda izin kutusu ise sağda kayan kırmızı bir daire olarak gözükür.
 • Duyuru grup bağlantıları nelerdir ve hangisi ne işe yarıyor?
  Koro içi iletişimimizi sağlıklı yürütmek için farklı mecralardaki iletişim kanallarından faydalanıyoruz; Google E-Posta Grubu Koronun birincil duyuru kanalıdır. Her koristin Gmail tabanlı bir e-posta adresi olması ve koro yönetimiyle paylaşması gerekmektedir. Bütün resmi duyurular bu gruplardan yapılacağı için e-posta grubunun düzenli kontrol edilmesi ve bütün e-postaların dikkatle okunması beklenmektedir. Bunlar dışarıya kapalı özel gruplar olduğu için sizleri biz gruplara dahil ediyoruz. Telefonlarınıza Gmail uygulamasını yükleyerek e-postalarınızı çok kolay takip edebilirsiniz. Facebook Grubu Google grubuna ek olarak duyuruların yanı sıra koristlerin koroyla ilgili sosyal paylaşımlarına açık gruptur. Facebook kullanımı mecburi olmamakla birlikte hesabı olan her koristin grupta olması zaman kazandırmaktadır. Bunlar dışarıya kapalı özel gruplar olduğu için sizleri biz dahil ediyoruz. Whatsapp Duyuru Panosu Koro üyelerinin hızlı iletişimi için kullanılan ve resmi iletişim yolu olarak kabul edilmeyen haberleşme grubudur. Bu grup koristlerin kendi aralarında sohbetleri ve iletişimleri için değil daha çok yönetimden gelecek hızlı haberleri paylaşmak adına kullanılacağından tek taraflı olmasını tercih ediyoruz. Bunlar dışarıya kapalı özel gruplar olduğu için sizleri biz dahil ediyoruz. Koro İçi Whatsapp Grupları (Duyuru Panosu Hariç) Koro içerisinden bir sorumlunun yönettiği, koristlerin kendi aralarında paylaşımlarda bulunduğu, sadece koro üyelerini içeren gruplardır. Katılım zorunlu değildir. Koroda aktif şarkı söylemeyene kişilerin katılımına kapalıdır. Intranet Koro içi paylaşımların yapıldığı, duyurular, takvim ve repertuvar bağlantıların listelendiği, izin taleplerine yanıt almak için kullanılan, dışarıya kapalı web sayfasıdır. Bütün koristlerin hesap oluşturarak sayfaya üye olması beklenmektedir.
 • Grup şeflerimiz kimler, iletişim bilgilerine nasıl ulaşabilirim?"
  Temel Bilgilerin paylaşıldığı web sayfasında ya da koronuza özel web sayfalarındaki iletişim bölümünde bulabilirsiniz.
 • Grup temsilcilerimiz kimler, iletişim bilgilerine nasıl ulaşabilirim?"
  Temel Bilgilerin paylaşıldığı web sayfasında ya da koronuza özel web sayfalarındaki iletişim bölümünde bulabilirsiniz.
 • Korolara özel web sayfalarında ne var ve nasıl üye olabilirim?
  Korolara özel web sayfalarında koro içi paylaşımlar, duyurular, koro takvimi, repertuvar bağlantıları, izin taleplerine yanıt almak için kullanılan bağlantılar bulunmaktadır. Bu sayfalar dışarıya kapalı olduğu için bütün koristlerin hesap oluşturarak sayfaya üye olması beklenmektedir.
 • Whatsapp duyuru grubunu nasıl kullanmalıyım, yanlış bir şey paylaşmak istemiyorum. :)"
  Bu konu bizler için oldukça önemli, çünkü koromuza dahil olduğunuz günden itibaren birden çok whatsapp grubuna da üye olacaksınız. Bunların bazıları sadece ses gruplarınıza özel ya da konu başlıklı gruplar, bazıları ise tüm koro üyelerinin dahil olduğu gruplar olacak. Özellikle “Duyuru Panosu” grubunda sadece idari kadronun yazması, duyuruların kaçırılmaması adına çok hayati önem taşımaktadır. Önemli bir duyurunun altına koyulan iyi niyetli bir gülme ikonunu iletisi bile en az 30 kişi tarafından gönderildiğinde duyuru görülemeyecektir ya da yapılan yorum sebepli asıl konudan uzaklaşılacaktır. Bu sebeple grubun tek taraflı olması çok dikkat edilmesi gereken bir konudur. Diğer koro içi sohbet grupları, koro içerisindeki herkesin paylaşımına açıktır. Bu gruplarda uygunsuz ve rahatsız edici paylaşımlarda, hakaret, tehdit içeren söylemlerde bulunmadığınız sürece her türlü paylaşımı yapabilirsiniz.
 • Koronun tüm iletişim bilgilerine nasıl ulaşabilirim?
  www.bogazicicazkorosu.com ya da www.magmakoro.com yazarak, iletişim menüsünden ya da aktif korist iseniz sizinle paylaşılmış koronuza özel sayfadan koronun tüm iletişim bilgilerine ulaşabilirsiniz.
 • İletişim ile ilgili uyulması beklenen kurallar nelerdir?
  . Koroyu daha iyiye götüreceğine inanılan görüş ve önerileri, varsa işleyişle ilgili yaşadığınız sorunları önce parti şefleriniz ile, sunulan çözüm sizi tatmin etmediyse, koro başkanı ile paylaşmak veya sss@bogazicicazkorosu.com adresine e-posta yoluyla bildirmek, sorununuz hala sizi tatmin edecek şekilde çözümlenmediyse İnsan Kaynakları Koordinatörü aracılığıyla . . . Yönetim Kuruluna taşımak, . Koro içerisindeki sorunlarınızı korodaki arkadaşlarınızla tartışmanızın kimseye bir fayda getirmeyeceğini ve çözümleri için profesyonel yolları takip etmenizin hem sizin hem de koronuz için daima daha faydalı sonuçlar doğuracağını unutmamak, . Koro içi iletişimin gerçekleştiği e-posta, sosyal medya grupları ya da diğer benzeri iletişim uygulamaları ile prova alanında yer alan panodaki paylaşımları düzenli takip etmek, . Prova ve konser öncesindeki 1-2 saatin, şefin ve prova yürütücüsünün hazırlık ve dinlenme zamanı olduğunu bilmek, koro şefiyle bu saatler dışında görüşmeye özen göstermek, . Koro şefiyle kısa mesaj veya sosyal medya üzerinden atılan mesajlar yerine tercihen e-posta yoluyla iletişime geçmek. Acil durumlarda ise herhangi bir iletişim kanalıyla yardımcı şefe ulaşarak bilgi vermek, . Gençlik korolarında, koronun muhatabının velileriniz değil sizler olduğunun bilincinde olmak, koroyla iletişiminizi bireysel olarak sürdürmek, . Koronun konser, prova ve etkinlik alanlarında veya koroyu temsil eden bir kıyafet veya aksesuarla çekilen her türlü fotoğraf, video veya ses kaydının bir kopyasını koronun arşiv sorumlusuna iletmek,
 • Sosyal medya ve internet kullanımında uyulması beklenen kurallar nelerdir?
  . MAGMA ve Boğaziçi Caz Korosu Ailesi bünyesindeki bütün koroların ve projelerin sosyal medya hesaplarını takip etmek. Bu hesaplardan yapılan paylaşımların (fotoğraf, video, yazı, etkinlik vb.) yayılması için azami efor sarf etmek, . Koroların resmi sosyal medya hesaplarından yapılan paylaşımların yönetim kurulu tarafından alınmış kararlar doğrultusunda yayımlandığını düşünerek, sosyal medya sorumlusundan onay almadan bu paylaşımlara her türlü yorumu yapmaktan kaçınmak, . Sosyal medya üzerinden koronun bir performansına ya da çalışmasına dair fotoğraf, video veya ses kaydı paylaşımı yaparken sosyal medya sorumlusundan onay almak; üzerinde koroyu temsil eden kıyafet, aksesuar vb. varken çekilen fotoğraf ve videoların paylaşımının imajımız üzerinde etkisi olacağının farkında olmak, paylaşımlarda dikkatli ve özenli olmak, . Sosyal medya ağlarının profil kısımlarında koroda yer aldıkları bilgisini paylaşırken, parçası olduğu koro ve korodaki görevi gibi konularda yanıltıcı bilgiler vermemek, profilde koroya ait bilgi varken yorum ve paylaşımlarda ekstra özen göstermek, . Uyumluluk başlığında yer alan kuralların sosyal medyada da geçerli olduğunu unutmamak, başkalarının fikir ve görüşlerine saygı duymak, koroya, genel sanat yönetmenine, ekip arkadaşlarına, dinleyicilerine ve aynı kulvarda yer alan diğer müzikal oluşumlara saygı göstermek, . Saygısız, yanıltıcı, herhangi bir kişi ya da kurum için aşağılayıcı ve koronun itibarına zarar verici sayılabilecek hiçbir paylaşımda bulunmamak, . Koroya, etkinliklere veya dinleyicilere ait özel veya gizli bilgileri paylaşmamak, başka bir kişi, grup ya da sayfa tarafından paylaşıldığı görüldüğü takdirde sosyal medya sorumlusunu bilgilendirmek, . Basında veya sosyal medya platformlarında koroyla ilgili yalan, yanlış, eksik veya yanıltıcı haber ya da paylaşım görülmesi durumunda, hiç vakit kaybetmeden sosyalmedya@bogazicicazkorosu.com adresine e-posta atarak ilgili kişileri açık ve net referans, kaynak belirterek bilgilendirmek. . Sosyal medya sorumlusunun daha önce koro ile ilgili paylaşılmasını istediği yazılar ve görseller haricinde internette, basılı medyada korolar ile alakalı herhangi bir yorum, kişisel mesaj yazmadan ya da paylaşım yapmadan önce sosyal medya sorumlusundan uygunluk almak.
 • Koro bağışını hangi tarihe kadar, nereye ve nasıl yatırabilirim?"
  Koro Bağışları o dönem için belirtilen tarihe kadar tamamlanmasını rica ediyoruz. ​ Koro bağışları tüm koristler ve tüm ödeme yöntemleri için korolara ve devam ettiğiniz süreye göre farklılık göstermektedir. E-posta ile bilgilendirme yapılacaktır. Ödemelerde 2 farklı yöntem kullanılabiliyor: Elden peşin (nakit) ödemek isteyenler kendi koro komitesinden bilgi alarak korodaki sorumlu kişiye elden, Kredi kartıyla ödemek isteyenler ise, Garanti, Akbank ve İş Bankası kartları ile 6 taksit imkanı ile https://www.yucelkulturvakfi.org/koro-bagisi web adresinden ilgili koroya tıklayarak yapabilirler.
 • Koro bağışlarını taksitle ödeme imkanım var mı?
  Koro bağışlarını taksitle ödeyebilmek yalnızca kredi kartı kullanarak yapılacak ödeme biçimiyle mümkün. Bunun dışında elden ödemelerde taksit yapılmıyor.
 • Ses hijyeni ile ilgili bazı önemli noktalar şunlardır:
  . Ses tellerinin nemli kalması sağlıklı işleyişi için çok önemlidir, bu sebeple günde 10-12 bardak su tüketin. ● Sık boğaz temizlemekten ve şiddetli öksürükten kaçının. Bu eylemler ses tellerinizin çok sert bir şekilde birbirlerine çarpmalarına neden olacağından ses telleri için oldukça tehlikelidir. Boğaz temizleme ihtiyacı hissedildiğinde tercih edilecek en iyi yöntem hızla burnunuzu çekip yutkunmak veya birkaç yudum su içmektir. ● Sigara ve diğer tütün ürünlerinden (nargile, puro, elektronik sigara) uzak durun. (Sigara ve diğer tütün ürünlerinin uzun süreli kullanımının ses yolunda kansere yol açabileceğini unutmayın.) ● Alkol vücudunuzdaki su miktarını azaltır ve vücudunuzu susuz bırakır. Keza, aç karnına alkol almak kan şekerinizi düşürür ve şarkı söylerken korumanız gereken enerji seviyeniz de kan şekerinizle birlikte düşer. Bunlara ek olarak alkol etkisi altındayken şarkı söylemek ses kontrolünün kaybedilmesine ve performans etkinliğinin düşmesine, kimi zaman da ses tellerine zarar verilmesine yol açar. Alkolü bırakın veya az tüketin, alkol alacağınız zamanlarda bol su içmeye çalışın. ● Kafein içeren içecekleri (kahve, siyah çay, yeşil çay, kola vb. ) sık ve çok tüketmeyin. Bu içecekler, sıvı ihtiyacının karşılanmasını sağlamadığı gibi, vücuttan su atılımına da yol açarlar. ● Reflüye sebep olabilecek asitli, gazlı,aşırı yağlı, ve baharatlı gıdalardan uzak durun. ● Gece yatmadan kısa zaman önce yiyip içmeyin, yatmadan önce yenilen yemek reflüye sebep olarak ses kalitenizi olumsuz yönde etkiler. ● Karın bölgenizi sıkacak kemerli veya dar kıyafetler giymeyin. ● Düzenli ve yeterli süre uyuyun. ● Aşırı stresten uzak durun, stres gırtlak ve ses teli kaslarında gerilime yol açarak ses sağlığınızı bozar. ● Yaşadığınız, uyuduğunuz, mümkünse performans gerçekleştirdiğiniz ortamı nemli tutun. Nemlendirme temiz ses üretimi ve güzel bir ses için elzemdir. Çünkü aşırı kuruluk ses tellerinde tahriş oluşturur ve ses tellerinin şarkı söylerken daha kolay zedelenmesine yol açar. ● Konuşurken nefesinizi tutmayın, düzenli olarak nefes alıp verin. ● Diyafram nefesi kullanarak konuşun. Diyafram nefesi ses terapisi ile kolayca öğrenilebilen bir nefes alma yöntemidir. ● Doğru nefes kullanımı için dik durun. Düzenli olarak baş-boyun-sırt bölgenize yönelik esneme, gevşeme egzersizleri yapın. ● Uzun süreli konuşmalardan uzak durun. Uzun süre konuşmanız gerekiyorsa mutlaka aralarda ses molaları verin. ● Yüksek ses ile veya fısıltı ile konuşmayın. ● Arka planda gürültü varken uzun süreli konuşmalardan kaçının. ● Birçok ilacın (hormonlar, ağrı kesiciler, grip ilaçları, bitkisel ilaçlar, vs.) sesiniz üzerine olumsuz etkisi bulunmaktadır, kullandığınız ilaçları “ ses doktorunuza” danışın. ● Düzenli olarak ses egzersizleri yapın. Performans öncesinde sesinizi ısıtma egzersizleri, sonrasında ise MUTLAKA ses soğutma egzersizleri uygulayın. ● Performansınızın bir kaç saat öncesinde yağlı ve baharatlı gıdalardan uzak durun, alkol içmeyin. ● Süt ürünleri bazı profesyonel ses kullanıcılarında ses telleri üzerindeki salgının artmasına yol açabilir, bu yüzden dikkatli olun. ● Düzenli olarak spor yapın. ● Spor yaparken ses çıkartmaktan kaçının. ● Sahne kaygınız var ise bunun için ilaç kullanmadan önce doktorunuza danışın. ● Alerjiniz var ise belirli aralıklarla bir kulak burun boğaz hastalıkları uzmanına muayene olun. ● Herhangi bir şikayetiniz olmasa dahi düzenli aralıklarla ses telleriniz için bir kulak burun boğaz hastalıkları uzmanına muayene olun. ● Sabah kalktığınızda bir süre konuşmamak önemlidir, çünkü ses telleriniz de sizinle birlikte uyuduğundan kendilerine gelmeleri için ortalama yarım saat gibi bir sürenin geçmesi gerekir. Gece boyunca ağzınızın kuruması, boğazınızda sıvı birikmesi gibi nedenlerden dolayı sabahları sesiniz çatallı çıkabilir. Bu nedenle güne bir bardak oda sıcaklığında su içerek başlayın. Böylece boğazınızda biriken tüm sıvılardan kurtulur ve vücudunuzun günlük su ihtiyacını gidermeye başlamış olursunuz. Birkaç saat sonra ısınma egzersizlerinizi yaparak sesinizi açmaya başlayabilirsiniz. ● Sesinizi kullanırken nefesinizi ayarlamayı öğrenin. Yeterli nefes almadan konuşmak, boyundaki ve ses tellerini kontrol eden kaslara ilave yük getirir ve sesin etkinliğini azaltır. Doç. Dr. Sevtap Akbulut, Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi A.B.D. Yeditepe Üniversitesi Koşuyolu Hastanesi
 • Ses Sağlığını korumak için doğal çareler nelerdir?
  Ses tellerine iyi gelen ve özellikle de ses kısıklığının giderilmesine yardımcı olan diğer doğal şifa kaynakları ise şu şekildedir; . Zencefil (iltihaplanmanın giderilmesine yardımcı olarak, yumuşatıcı özellik gösterir ve ses kısıklığının giderilmesine destek olur) . Bal (boğaz tahrişlerini ve iltihaplanmayı gidermeye yardımcı olur.) . Elma sirkesi (anti-mikrobiyal özellik göstermektedir, boğaz ve gırtlak iltihaplarında yararlı olur.) . Tuzlu su gargarası (sesin normale dönmesine yardım eder, boğaz tahrişlerini önler) . Buhar tedavisi (ses kısıklığına iyi gelir) . Limon (ses tellerini ve boğazı yumuşatır, iltihaplanmayı önler ve tedavi eder, içeriğinde bulunan C vitamini yardımıyla enfeksiyon yayılmasını önler) . Sarımsak (iltihaplanmayı önler, ses tellerindeki sızıların azalmasına yardımcı olur ve hızlı iyileşme sağlar, ses kısıklığına iyi gelir) . Kakule (özellikle de yeşil kakule, ses kısıklığına iyi gelmektedir ve iltihaplanma ile mücadele etmektedir) . Ebugümeci (içinde bulundurduğu reçineler sayesinde vücuttaki iltihabı söken ebugümeci boğaz iltihabı tedavisinde destekleyicidir.) . Hibiskus (hisbiskus bitkisinde bulunan vitamin ve minerallerses sağlığına yardım eder.) NOT: Burada bahsi geçen bitkileri kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışınız. Çünkü bazı bitkilerin insan vücudu üzerinde, alerjik reaksiyonlar gibi olumsuz etkileri de bulunabilmektedir. Ayrıca başka sebeple kullandığınız ilaçlarla bu bitkilerin etkileşimi olabilir. Bundan dolayı, doktorunuzdan onay aldıktan sonra, burada anlatılan doğal ürünleri kullanmak uygun ve sağlıklı olacaktır. Doç. Dr. Sevtap Akbulut, Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi A.B.D. Yeditepe Üniversitesi Koşuyolu Hastanesi
bottom of page