top of page

Hangi korolara başvuruda bulunabilirim?

Erkek seçmelerimizde Boğaziçi Caz Korosu ve Boğaziçi Gençlik Korosu için başvuru kabul etmekteyiz. İlerleyen zamanlarda, diğer korolarımız (MAGMA Performans, MAGMA Oda Korosu, MAGMA Gençlik Korosu) için başvurular açıldığında sosyal medya hesaplarımızdan duyurulacaktır. Korolarımızın sosyal medya hesaplarını takip ederek en yakın seçme döneminden haberdar olabilirsiniz.

Önemli Not: 2022 Bahar döneminde Boğaziçi Caz Korosu düzenli prova gerçekleştirmeyecektir. Seçme sonucunda Boğaziçi Caz Korosuna girmeye hak kazanan adaylarımız, 2022 Güz dönemi itibarıyla düzenli provalara dahil olacaklardır.

Ayrıca ailemizin en yeni üyesi MAGMA 101 için seçme başvurusunda bulunabilirsiniz. (Detaylar için lütfen tıklayın.)

Şehir dışında yaşıyorum, yine de seçmeye başvurabilir miyim?

2021-2022 sezonunda seçmelerimiz çevrim içi gerçekleşeceği için farklı şehir ve ülkelerden de seçmelerimize dahil olabilirsiniz. Ancak, Boğaziçi Caz Korosu ve Boğaziçi Gençlik Korosu çalışmaları İstanbul’da gerçekleşmektedir. Dolayısıyla, çalışmalar süresince İstanbul’da ikamet etmeniz veya düzenli olarak İstanbul'a gelmeniz gerekecektir.

Her ne kadar çevrim içi olarak devam eden provalarımızı yeni sezonda fiziksel ortama taşımayı planlıyor olsak da giderek artan vaka sayıları, yeni ortaya çıkan varyantların yarattığı güvensizlik ortamı ve idari birimler tarafından alınacak yasak, kısıtlama ve önlemlerin bilinmezliği nedeniyle şimdilik net bir bilgi paylaşamıyoruz. Pandeminin ülkemizdeki ve dünyadaki gidişatına göre kademeli olarak fiziksel provalara başlamak öncelikli hedeflerimiz arasında yer alıyor, süreci takip ediyor olacağız.

Korolardaki yaş sınırı nedir? Seçmelere başvurmak için hangi yaş aralığında olmam gerekir?

Boğaziçi Gençlik Korosu
1 Ocak 2000-31 Aralık 2005 tarihleri arasında doğduysanız seçmelerimize başvurabilirsiniz.

Boğaziçi Caz Korosu
31 Aralık 2000 ve öncesinde doğduysanız seçmelerimize başvurabilirsiniz. Üst yaş limitimiz yoktur.

MAGMA 101 (Detaylar için lütfen tıklayın.)
31 Aralık 2007 ve öncesinde doğduysanız seçmelerimize başvurabilirsiniz. Üst yaş limitimiz yoktur.

Koroların müzi̇kal i̇çeri̇kleri nedi̇r? Hangi koro beni̇m için daha uygun olur?

Boğaziçi Gençlik Korosu
16-21 yaşları arasındaysanız, erkekseniz, belli bir müzikal altyapınız varsa, koronun yoğun çalışma temposuna ayak uydurabileceğinize inanıyorsanız, belirlenen prova/ek çalışma/konser/festival/yarışma katılımını tam olarak sağlayacağınızı düşünüyorsanız, farklı dillerde ve çeşitli tarzlarda repertuvar çalışmalarına uyum sağlayabileceğinize inanıyor, ailemize farklı bir değer katabileceğinizi düşünüyorsanız, uzun yıllar koromuzda şarkı söylemek istiyorsanız Boğaziçi Gençlik Korosuna başvurabilirsiniz.

Boğaziçi Caz Korosu
21 yaş ve üzerindeyseniz, en az 1 yıl boyunca çok sesli korolarda tenor, bariton ya da bas olarak şarkı söylediyseniz, tercihen amatör ya da akademik düzeyde müzik eğitiminiz bulunuyorsa, nota ve solfej bilgisine sahipseniz, farklı dillerde ve çeşitli tarzlarda, yoğun çalışma isteyen nitelikli koro eserleri için zaman ayırabileceğinizi/yaratabileceğinizi ve belirlenen prova/ek çalışma/konserler ile yurt içi ve yurt dışındaki festival/yarışmalara tam katılım sağlayabileceğinizi düşünüyorsanız, disiplinli bir korist hayatını sürdürebileceğinize inanıyorsanız; uzun yıllar koromuzda şarkı söylemek istiyorsanız Boğaziçi Caz Korosu kadrosuna katılmak için başvurabilirsiniz.

MAGMA 101 (Detaylar için lütfen tıklayın.)
14 yaş ve üzerindeyseniz, çok sesli koro deneyimi, koro kültürü altyapısı ve temel müzik teorisi bilgileri edinmek veya bu alanlardaki birikiminizi geliştirmek, ses ve nefes kullanımı ve temel koro şarkıcılığı dersleriyle potansiyelinizi ortaya çıkarmak, koro şarkıcılığı becerisi ve bilinci kazanmak istiyor ve bu çalışmalar için düzenli olarak zaman ayırabileceğinize inanıyorsanız MAGMA 101'e başvurabilirsiniz.


 

Boğaziçi Caz Korosu veya Boğaziçi Gençlik Korosu için erkek seçmelerine nasıl başvurabilirim?

www.bogazicicazkorosu.com ya da www.magmakoro.com adreslerindeki "Bize Katılın" sekmesinden ulaşabileceğiniz form, uygun koşulları sağlıyorsanız sizi seçme formumuza yönlendirecektir. Yönlendirildiğiniz formu doldurarak başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Facebook, Instagram gibi sosyal medya kanallarından başvuru yapabilir miyim, mesaj ve e-postayla katılmak istediğimi belirtmem yeterli mi?

Koromuza ait hesaplar dahil, hiçbir bir sosyal medya hesabına mesajla veya e-postayla ileteceğiniz başvuru istekleri maalesef değerlendirmeye alınmamaktadır. Başvurunuzun geçerli sayılması için web sitemizden ulaşabileceğiniz başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir.

Seçmeler nerede yapılıyor?

İçinde bulunduğumuz döneme özel olarak seçmelerimiz çevrim içi olarak Zoom platformu üzerinden gerçekleşecektir. Yani rahatlıkla ses çıkarabileceğiniz, kapalı ve sessiz herhangi bir yerden seçmemize katılabilirsiniz.

Seçmelere katılım koşulları nelerdir?

www.bogazicicazkorosu.com ya da www.magmakoro.com adreslerinde yer alan seçme başvuru formunu zorunlu alanları boş bırakmadan, doğru bilgilerle doldurmanız yeterlidir.

Daha önce bir çok sesli koroda şarkı söylemedim, yine de korolara başvuruda bulunabilir miyim?

Boğaziçi Gençlik Korosu'na başvurmak için çok sesli koro deneyimine gerek yoktur. Boğaziçi Caz Korosu için en az bir sene çok sesli koro deneyimi beklenmektedir. Detaylar için "​Koroların müzi̇kal i̇çeri̇kleri nedi̇r? Hangi koro beni̇m için daha uygun olur?" sorusunun yanıtına bakabilirsiniz.

Seçme başvuru formunu doldurmaya çalışırken sürekli hata alıyorum, ne yapmam gerekir?

Seçme dönemlerimizde altyapı sıkıntıları kaynaklı erişim sorunları yaşayabiliyoruz. Eğer başvuru formuna telefondan ulaşamıyorsanız bilgisayardan, bilgisayardan açamıyorsanız farklı bir tarayıcıdan tekrar denemenizi tavsiye ediyoruz. Hiçbir şekilde erişim sağlayamazsanız secme@bogazicicazkorosu.com adresine e-posta atarak destek talebinde bulunabilirsiniz.

Seçme saatleri̇ neye göre beli̇rleni̇yor?

Katılım durumu ve sanat komitemizin alacağı karar neticesinde seçmeye katılabileceğiniz gün ve saatler belirlenip, size telefonla bildiriliyor. Sizinle paylaşılan saatlerin size kesinlikle uymaması durumunda hiç zaman kaybetmeden telefon veya e-postayla durumunuzu belirten bir dönüş yapmanız gerekiyor.

Başvurum sonrasında e-posta ve telefonla bi̇lgi̇lendi̇ri̇leceği̇m söylendi̇ ancak henüz ki̇mse bana ulaşmadı, ne yapmalıyım?

secme@bogazicicazkorosu.com adresine konuyla ilgili, ad-soyad ve iletişim bilgilerinizi içeren bir e-posta yazmanız durumunda en kısa sürede yanıt alabilirsiniz.

Onaylanmış olan seçme randevumu önemli bir sebepten kaçırdım/kaçıracağım, ne yapmalıyım?

Seçme randevunuza önemli bir sebepten katılamayacaksanız, bilgilendirme e-postasında sizlerle paylaşılan acil durumlarda aranacak telefon numarasıyla en kısa sürede iletişime geçmeniz ve durumunuzu bildirmeniz gerekmektedir. Müsait bir aralık varsa, seçme ekibimiz sizinle yeni bir gün ve saat için randevu verecektir. Uygun bir tarih olmaması durumunda bir sonraki seçme dönemini beklemeniz gerekebilir.

Koroya başvurmak için müzik eğitimi almış olmam, enstrüman çalmam ya da profesyonel olarak müzikle ilgilenmiş olmam şart mı?

Boğaziçi Gençlik Korosu için şart değil. Boğaziçi Caz Korosu kadrosunun seçmelerine katılmak istiyorsanız solfej bilgisi ve en az 1 yıl çok sesli bir koroda şarkı söyleme tecrübesi aranmaktadır.

Koro başvurumu yaptım ancak daha sonra i̇leti̇şi̇m bi̇lgi̇leri̇mi̇ deği̇şti̇rmek zorunda kaldım, ne yapmam gereki̇yor?

secme@bogazicicazkorosu.com adresine ad-soyad ve değiştirmek istediğiniz bilgileri içeren bir e-posta yazmanız yeterli olacaktır.

Seçmeler nasıl gerçekleşiyor?

Seçmelerimiz normal koşullar altında iki aşamadan ve öncesinde bir ön eleme aşamasından oluşmaktadır. Sanat komitemiz; başvurduğunuz koro, form yanıtlarınız veya seçme performansınıza bağlı olarak sizi ön elemeden muaf tutabilir ve/veya seçmenin ikinci aşamasına katılmanıza gerek görmeyebilir. Ön elemede ve birinci aşamada temel ses ve duyum egzersizleri soruluyor ve adaylardan serbest bir şarkı seslendirmeleri bekleniyor. Bu aşamaları başarıyla tamamlayan adaylar doğrudan korolara dahil olabilir veya repertuvarımızdaki çeşitli eserlerden bazı kesitlere çalışarak ikinci aşamaya katılmaları ve bu kesitleri seslendirmeleri istenebilir. Seçmelerle ilgili diğer tüm detaylar, zamanı geldiğinde adaylara e-posta ve telefon yoluyla iletilmektedir.

Seçmede seslendirmek için seçeceğim eserin nitelikleri ne olmalıdır?

​Kendinizi rahat hissettiğiniz, sesinizi ön plana çıkaracak herhangi bir şarkı olabilir. Türünün veya dilinin hiçbir önemi yok. Seçmenizde tüm şarkıyı değil, bir kısmını seslendirmeniz istenecektir. Buna göre istediğiniz yerden başlayarak söyleyebilirsiniz.

Çevrim içi seçmeler için teknik ihtiyaçlarım nelerdir?

Çevrim içi seçmelerimiz Zoom platformu üzerinden gerçekleşecektir. Dolayısıyla seçmeye girebilmeniz için Zoom programını kullanabileceğiniz bir cihazınız (bilgisayar, telefon, tablet vb.) olması gerekmektedir. Zorunlu olmamakla birlikte, bizim tavsiyemiz bir bilgisayarla bağlanmanız ve seçmede mikrofonlu bir kulaklık kullanmanız yönünde olacaktır. Seçme esnasında performansınızı şeflerimize en doğru şekilde aktarabilmek adına, mutlaka rahatlıkla ses çıkarabileceğimiz (şarkı söyleyeceğimiz), sessiz ve kapalı bir ortamda bulunmamız da gerekecektir.

Zoom'a nasıl erişebilirim?

Zoom'a isterseniz internet tarayıcınız üzerinden isterseniz de cihazınıza yükleyeceğiniz Zoom programı üzerinden erişebilirsiniz. Cihazınızda Zoom programı yüklüyse seçme saatinde sizinle paylaşacağımız bağlantıya tıklamanız veya Oturum Kodu (Meeting ID) ve Şifreyle (Password) giriş yapmanız yeterli olacaktır. Cihazınızda Zoom yüklü değilse; https://zoom.us/join adresine Oturum Kodu ve Şifreyle giriş yaparak seçmeye erişebilirsiniz. Ya da aşağıdaki yöntemlerden birini kullanarak Zoom'u cihazınıza indirebilirsiniz:

Bilgisayar tarayıcıları için: https://zoom.us/download adresinden Zoom Client for Meetings eklentisini indirebilirsiniz.
 

Android işletim sistemli telefonlar için: https://play.google.com/store/apps/details?id=us.zoom.videomeetings adresinden Zoom Cloud Meetings uygulamasını indirebilirsiniz.
 

iOS işletim sistemli telefonlar için: https://apps.apple.com/us/app/zoom-cloud-meetings/id546505307 adresinden Zoom Cloud Meetings uygulamasını indirebilirsiniz.

Seçmelere başvurduktan sonraki süreç nasıl ilerliyor?

Başvurunuzun değerlendirilmesinden sonra önce telefonla, ardından e-postayla seçmelere katılacağınız gün, saat, adres bilgileri ve gerekli diğer detaylar seçme ekibimiz tarafından sizinle paylaşılıyor. Tüm başvurulara olumlu ya da olumsuz, mutlaka dönüş yapıyoruz.

Başvurumu yaptıktan sonra durumum hakkında ne zaman ve nasıl bilgi edinebiliyorum?

Seçme dönemi içerisinde yapılmış başvurular için bilgilendirme; başvurunuzdan sonraki bir ay içerisinde telefonla yapılıyor. Seçme dönemi dışında yapılmış başvurular için bilgilendirmeyse yeni seçme dönemi açıldığı zaman, alınacak yeni başvurularla birlikte değerlendirmeye alınıyor.

Seçmede başarılı olup olmadığımı kaç gün içerisinde ve ne şekilde öğrenebilirim?

Seçme sonuçları için en geç 30 gün içerisinde e-posta veya telefon yoluyla bilgilendirme yapılacaktır. Lütfen e-posta hesaplarınızın "Tanıtımlar" (Promotions) ve "Gereksiz E-posta" (Spam) klasörlerini kontrol etmeyi unutmayın.

Korolardan birine kabul edilmem durumunda ne oluyor?

Seçmelerden başarıyla geçmeniz durumunda çevrim içi oryantasyonumuza davet ediliyorsunuz. Oryantasyonda genel bir tanıtım gerçekleştiriyor; koronun takvimi, genel işleyişi, çalışma sistemi ve planlarıyla ilgili bilgiler veriyoruz. Takip eden günlerdeyse çalışmalarımız başlıyor. İhtiyaç durumunda oryantasyondan önce, ön çalışma amacıyla, repertuvar eserleri paylaşılıp video ödevler çekmeniz istenebilir.

​Provalar nerede gerçekleşiyor?

Normal koşullar altında, çalışmalarımız 9 senedir provalarımızı yaptığımız İstanbul Sultanahmet Yücel Kültür Vakfı Binasında gerçekleşiyor. 2021-2022 sezonunda çalışmalarımız Zoom platformu üzerinden çevrim içi olarak gerçekleşebilir. (Detaylar için Şehir dışında yaşıyorum, yine de seçmeye başvurabilir miyim? sorusuna bakabilirsiniz.)

Provalar hangi gün ve hangi saatlerde gerçekleşiyor?

Boğaziçi Gençlik Korosu
Rutin provalarımız haftada bir gün; cumartesi günleri, 15.00-18.30 saatleri arasında gerçekleşiyor. İhtiyaç halinde öncelikli olarak çarşamba günleri 18.00-21.30 saatleri arasında ek çalışmalar organize ediliyor.

Boğaziçi Caz Korosu
2022 Bahar döneminde rutin provalarımız gerçekleşmeyecektir. Boğaziçi Caz Korosu, 2022 Güz dönemi itibarıyla düzenli provalara başlayacaktır.

Rutin çalışma gün ve saatleri haricinde de çalışmalar oluyor mu?

İhtiyaç durumunda ve olası çeşitli projeler kapsamında ek çalışmalar olabiliyor. Belirlenen ek çalışma günleri, makul bir süre öncesinden koro üyeleriyle paylaşılıyor.

Her provaya katılmam gerekiyor mu?

Evet. Normal koşullar altında, çevrim içi veya fiziksel tüm provalara düzenli olarak katılım sağlamanızı bekliyoruz. 2021-2022 sezonuna özel olarak farklı şehir ve ülkelerden ailemize dahil olan üyelerimiz,  fiziksel provaların organize edilebilmesi durumunda (İstanbul'a düzenli gelme imkanları bulunmuyorsa) ilgili provalar yerine onlara özel olarak planlanmış çevrim içi platformlardan korolarımıza devam edebileceklerdir.

Konserler ve turneler genelde hangi zamanlara denk geliyor?

Özellikle şehir dışı konserlerini okul ve çalışma hayatıyla birlikte yürütebilmek açısından hafta sonlarına ve tatil günlerine denk getirmeye özen gösteriyoruz. Ancak buna uyamadığımız çeşitli durumlarda da programımızı koroyla makul bir süre öncesinden paylaşıyoruz.

Okulların kapanmasıyla birlikte Haziran ayı sonrası programınız nasıl oluyor?

Korolarımızın programları genelde okullarla paralel gitmektedir. Ancak yurt içi veya yurt dışında katılmayı planladığımız bir turne, festival ya da yarışma veya devam eden bir projemiz olması durumunda yaz tatili veya herhangi bir tatil döneminde de provalarımız olabilir. Programlar genellikle dönem başında paylaşılan e-takvimler ve gönderilen e-postalarla tüm koroya açıklanmaktadır. Eğer bu programla çakışan ve önceden belirlenmiş bir planınız varsa, bunu bizlere en kısa zamanda bildirmeniz gerekmektedir.

Koroya katılım için bağış ödemem gerekiyor mu?

Evet. Boğaziçi Caz Korosu ve Boğaziçi Gençlik Korosu için bağış miktarı ilk dönem için 850.-TL'dir. Koroda geçirdiğiniz süreye göre kademeli olarak indirim uygulanmaktadır. (Bir sezon iki dönemden oluşur.)

MAGMA 101 için bağış miktarı ilk dönem için 1.800.-TL, ikinci dönem için 1.500.-TL'dir. (Detaylar için lütfen tıklayın.)

Korolardan bi̇ri̇ne katılmam durumunda herhangi̇ bi̇r maddi̇ geli̇ri̇m olacak mı?

Hayır. Bütün korolarımız tamamen gönüllülük ilkesiyle çalışıyorlar.

Bir koroya dahil olduktan sonra farklı bir koroya geçme imkanım var mı?

Her koro için özel olarak belirlenmiş koşullar tamamlandığı takdirde, müzik komitesinin kararıyla, farklı korolarda deneme sürecine dahil edilebilir veya bir sonraki sezonun seçme döneminde farklı bir koro için yeniden seçmeye girebilirsiniz.

Seçme sonucunda herhangi bir koroya kabul edilmezsem veya istediğimden farklı bir koroya yönlendirilirsem seçmeye yeniden başvurabilir miyim?

Evet, seçmelere yeniden başvuruda bulunabilirsiniz; ancak her aday aynı sezon içinde yalnızca bir kez seçmeye dahil olabilir. Formu yeniden doldurmanız durumunda bir sonraki sezonun ilk seçme döneminde (takip eden güz döneminde) seçmeye tekrar davet edilirsiniz.

Seçilmem durumunda bir korist olarak üzerime düşen görev ve sorumluluklar nelerdir?

- Bir koro üyesi olarak, bireysel başarımın, koronun başarısına önemli ölçüde etki edeceğinin farkında olmak,

- En az bir tam sezon boyunca yerleştirileceğim koro bünyesinde bulunmamın beklendiğinin farkında olmak,

- Planlanmış olan tüm provalar ve konserlere katılımımın zorunlu olduğunun farkında olmak,

- Planlanmış herhangi bir provaya katılamama durumumda, telafi provalarına katılma mecburiyetim olduğunun ve gerekli görülmesi halinde ödev, sınav vb. uygulamalara tabi tutulabileceğimin farkında olmak,

- Yeterli görülmediğim veya bir korist olarak sorumluluklarımı yerine getirmediğim takdirde konser/proje kadrosuna alınmama ihtimalim olduğunun farkında olmak,

- Prova veya konser kaçırmama sebep olabilecek herhangi bir acil durumum varsa, provalar için 5, konserler için 10 gün öncesinde koro yönetimine mazeretimi ve izin isteğimi bildirmem gerektiğinin farkında olmak,

- Belirtilen süre öncesinden bildirmediğim mazeretlerimin ve izin taleplerimin maddi ve manevi organizasyonel zararlar doğurması sonucunda, bu zararları karşılamakla yükümlü olduğumun farkında olmak,

- Korolarımızda; eğitmen ücretleri, çalışma alanına yönelik harcamalar, çevrim içi uygulama üyelik bedelleri, konserler ve çevrim içi üretimler için yapılacak harcamalar, koronun yönetim ve organizasyon giderlerini karşılamak amacıyla Yücel Kültür Vakfına bağış yapılacağını kabul etmek,

- Bir dönem tamamlanmadan bulunduğum korodan ayrılmam durumunda, bir dönemlik bağışı geri almayacağımın farkında olmak,

- Kişisel giderler ve yine kişisel kullanıma tabi tüm kostüm vb. malzemelerin bağış miktarına dahil olmadığının farkında olmak.

Seçme dönemini kaçırmışım, bir daha ne zaman başvuru yapabilirim?

Korolarımızın sosyal medya hesaplarını takip ederek en yakın seçme döneminden haberdar olabilirsiniz. Başvuru formlarımızı seçme dönemi dışında doldursanız da, bir sonraki seçme döneminde sizle iletişime geçilerek seçmelerimize davet ediyoruz.

Başvuru formu için tıklayın!

bottom of page