Korolardaki yaş sınırı nedir? Seçmelere başvurmak için hangi yaş aralığında olmam gerekir?

MAGMA Yetişkin Koroları (MAGMA Oda Korosu/MAGMA Performans/MAGMA Hazırlık)

31 Aralık 2002 ve öncesinde doğduysanız seçmelerimize başvurabilirsiniz. Üst yaş limitimiz yoktur.

MAGMA Gençlik Korosu

1 Ocak 2003-31 Aralık 2006 tarihleri arasında doğduysanız seçmelerimize başvurabilirsiniz.

Boğaziçi Caz Korosu

31 Aralık 1999 ve öncesinde doğduysanız seçmelerimize başvurabilirsiniz. Üst yaş limitimiz yoktur.

Boğaziçi Gençlik Korosu

1 Ocak 1999-31 Aralık 2003 tarihleri arasında doğduysanız seçmelerimize başvurabilirsiniz.

​Koroların müzi̇kal i̇çeri̇kleri nedi̇r? Hangi koro beni̇m için daha uygun olur?

MAGMA Yetişkin Koroları (MAGMA Oda Korosu/MAGMA Performans/MAGMA Hazırlık)

18 yaş ve üzerindeyseniz, koro müziğinde gelişime açıksanız, rahat bir çalışma temposunda koro tecrübesi yaşayarak güzel müzik yapma hedefiyle bir araya gelmiş, sosyal yönü kuvvetli, büyük bir ailenin parçası olmayı hayal ediyor, farklı dillerde ve çeşitli tarzlarda repertuvar çalışmaları için düzenli olarak zaman ayırabileceğinize inanıyorsanız, bu koroya ve aileye farklı bir değer katabileceğinizi düşünüyorsanız MAGMA Yetişkin Korolarımıza başvurabilirsiniz.

MAGMA Gençlik Korosu

14-17 yaşları arasındaysanız, koro müziğini ve koral kültürü genç yaştan itibaren tanımak, tecrübe etmek ve bu alanda müzikal bir altyapı kazanmak istiyorsanız, ailemiz bünyesinde uzun yıllar şarkı söylemeyi hayal ediyorsanız, eğlenerek disiplinli bir çalışmanın uygulanabileceğine inanıyorsanız MAGMA Gençlik Korosuna başvurabilirsiniz.

Boğaziçi Caz Korosu

21 yaş ve üzerindeyseniz, en az 1 yıl boyunca çok sesli korolarda şarkı söylediyseniz, tercihen amatör ya da akademik düzeyde müzik eğitiminiz bulunuyorsa, nota ve solfej bilgisine sahipseniz, farklı dillerde ve çeşitli tarzlarda, yoğun çalışma isteyen nitelikli koro eserleri için zaman ayırabileceğinizi/yaratabileceğinizi ve belirlenen prova/ek çalışma/konserler ile yurt içi ve yurt dışındaki festival/yarışmalara tam katılım sağlayabileceğinizi düşünüyorsanız, disiplinli bir korist hayatını sürdürebileceğinize inanıyorsanız; uzun yıllar koromuzda şarkı söylemek istiyor, bu koroya ve aileye farklı bir değer katabileceğinizi düşünüyorsanız Boğaziçi Caz Korosu kadrosuna katılmak için başvurabilirsiniz.

Boğaziçi Gençlik Korosu

17-21 yaşları arasındaysanız, belli bir müzikal altyapınız varsa, koronun yoğun çalışma temposuna ayak uydurabileceğinize inanıyorsanız, belirlenen prova/ek çalışma/konser/festival/yarışma katılımını tam olarak sağlayacağınızı düşünüyorsanız, farklı dillerde ve çeşitli tarzlarda repertuvar çalışmalarına uyum sağlayabileceğinize inanıyor, bu koroya ve aileye farklı bir değer katabileceğinizi düşünüyorsanız, uzun yıllar koromuzda şarkı söylemek istiyorsanız Boğaziçi Gençlik Korosuna başvurabilirsiniz

Seçmelere nasıl başvurabilirim?

www.bogazicicazkorosu.com ya da www.magmakoro.com adreslerindeki "Bize Katılın" sekmesinden, yaşınıza ve ilgi alanınıza göre seçeceğiniz koromuz için başvuru formunu doldurarak korolarımıza başvurabilirsiniz.

Facebook, Instagram gibi sosyal medya kanallarından başvuru yapabilir miyim, mesaj ve e-postayla katılmak istediğimi belirtmem yeterli mi?

Koromuza ait hesaplar dahil, hiçbir bir sosyal medya hesabına mesajla veya e-postayla ileteceğiniz başvuru istekleri maalesef değerlendirmeye alınmamaktadır. Başvurunuzun geçerli sayılması için web sitemizden ulaşabileceğiniz başvuru formlarını doldurmanız gerekmektedir.

Seçmeler nerede yapılıyor?

İçinde bulunduğumuz döneme özel olarak seçmelerimiz çevrim içi olarak Zoom platformu üzerinden gerçekleşecektir. Yani rahatlıkla ses çıkarabileceğiniz, kapalı ve sessiz herhangi bir yerden seçmemize katılabilirsiniz.

Seçmelere katılım koşulları nelerdir?

www.bogazicicazkorosu.com ya da www.magmakoro.com adreslerinde yer alan, dahil olmak istediğiniz koroya ait seçme başvuru formunu zorunlu alanları boş bırakmadan, doğru bilgilerle doldurmanız yeterlidir.

Seçme başvuru formunu doldurmaya çalışırken sürekli hata alıyorum, ne yapmam gerekir?

Seçme dönemlerimizde altyapı sıkıntıları kaynaklı erişim sorunları yaşayabiliyoruz. Eğer başvuru formuna telefondan ulaşamıyorsanız bilgisayardan, bilgisayardan açamıyorsanız farklı bir tarayıcıdan tekrar denemenizi tavsiye ederiz. Hiçbir şekilde erişim sağlayamazsanız formunuzun doldurulmuş halinin ekran görüntüsünü alıp secme@bogazicicazkorosu.com adresine e-posta atarak destek talebinde bulunabilirsiniz.

Seçme saatleri̇ neye göre beli̇rleni̇yor?

Katılım durumu ve müzik komitemizin alacağı karar neticesinde seçmeye katılabileceğiniz gün ve saatler belirlenip, size telefonla bildiriliyor. Sizinle paylaşılan saatlerin size kesinlikle uymaması durumunda hiç zaman kaybetmeden telefon veya e-postayla durumunuzu belirten bir dönüş yapmanız gerekiyor.

Başvurum sonrasında e-posta ve telefonla bi̇lgi̇lendi̇ri̇leceği̇m söylendi̇ ancak henüz ki̇mse bana ulaşmadı, ne yapmalıyım?

secme@bogazicicazkorosu.com adresine konuyla ilgili, ad-soyad ve iletişim bilgilerinizi içeren bir e-posta yazmanız durumunda en kısa sürede yanıt alabilirsiniz.

Onaylanmış olan seçme randevumu önemli bir sebepten kaçırdım/kaçıracağım, ne yapmalıyım?

Seçme randevunuza önemli bir sebepten katılamayacaksanız, bilgilendirme e-postasında sizlerle paylaşılan acil durumlarda aranacak telefon numarasıyla en kısa sürede iletişime geçmeniz ve durumunuzu bildirmeniz gerekmektedir. Müsait bir aralık varsa, seçme ekibimiz sizinle yeni bir gün ve saat için randevu verecektir. Uygun bir tarih olmaması durumunda bir sonraki seçme dönemini beklemeniz gerekebilir.

Koroya başvurmak için müzik eğitimi almış olmam, enstrüman çalmam ya da profesyonel olarak müzikle ilgilenmiş olmam şart mı?

Hayır, şart değil. (Yalnızca Boğaziçi Caz Korosu kadrosunun seçmelerine katılmak istiyorsanız solfej bilgisi ve en az 1 yıl çok sesli bir koroda şarkı söyleme tecrübesi aranmaktadır. Diğer korolarımıza başvurmak için bu özelliklerin bulunması zorunlu değildir.)

Koro başvurumu yaptım ancak daha sonra i̇leti̇şi̇m bi̇lgi̇leri̇mi̇ deği̇şti̇rmek zorunda kaldım, ne yapmam gereki̇yor?

secme@bogazicicazkorosu.com adresine ad-soyad ve değiştirmek istediğiniz bilgileri içeren bir e-posta yazmanız yeterli olacaktır.

Seçmeler nasıl gerçekleşiyor?

Seçmelerimiz normal koşullar altında iki aşamadan ve öncesinde bir ön eleme aşamasından oluşmaktadır. Sanat komitemiz; başvurduğunuz koro, form yanıtlarınız veya seçme performansınıza bağlı olarak sizi ön elemeden muaf tutabilir ve/veya seçmenin ikinci aşamasına katılmanıza gerek görmeyebilir. Ön elemede ve birinci aşamada temel ses ve duyum egzersizleri soruluyor. Bu aşamaları başarıyla tamamlayan adaylar doğrudan korolara dahil olabiliyor veya repertuvarımızdaki çeşitli eserlerden bazı kesitlere çalışarak ikinci aşamaya katılmaları ve bu kesitleri seslendirmeleri istenebiliyor. Seçmelerle ilgili diğer tüm detaylar, zamanı geldiğinde adaylara e-posta ve telefon yoluyla iletiliyor. 2020 Güz Dönemi seçmelerine özel olarak çevrim içi seçmelerimizde ön eleme aşaması uygulanmayacaktır.

Çevrim içi seçmeler için teknik ihtiyaçlarım nelerdir?

Çevrim içi seçmelerimiz Zoom platformu üzerinden gerçekleşecektir. Dolayısıyla seçmeye girebilmeniz için Zoom programını kullanabileceğiniz bir cihazınız (bilgisayar, telefon, tablet vb.) olması gerekmektedir. Zorunlu olmamakla birlikte, bizim tavsiyemiz bir bilgisayarla bağlanmanız ve seçmede mikrofonlu bir kulaklık kullanmanız yönünde olacaktır. Seçme esnasında performansınızı şeflerimize en doğru şekilde aktarabilmek adına, mutlaka rahatlıkla ses çıkarabileceğimiz (şarkı söyleyeceğimiz), sessiz ve kapalı bir ortamda bulunmamız da gerekecektir.

Zoom'a nasıl erişebilirim?

Zoom'a isterseniz internet tarayıcınız üzerinden isterseniz de cihazınıza yükleyeceğiniz Zoom programı üzerinden erişebilirsiniz. Cihazınızda Zoom programı yüklüyse seçme saatinde sizinle paylaşacağımız bağlantıya tıklamanız veya Oturum Kodu (Meeting ID) ve Şifreyle (Password) giriş yapmanız yeterli olacaktır. Cihazınızda Zoom yüklü değilse; https://zoom.us/join adresine Oturum Kodu ve Şifreyle giriş yaparak seçmeye erişebilirsiniz. Ya da aşağıdaki yöntemlerden birini kullanarak Zoom'u cihazınıza indirebilirsiniz:

Bilgisayar tarayıcıları için: https://zoom.us/download adresinden Zoom Client for Meetings eklentisini indirebilirsiniz.
 

Android işletim sistemli telefonlar için: https://play.google.com/store/apps/details?id=us.zoom.videomeetings adresinden Zoom Cloud Meetings uygulamasını indirebilirsiniz.
 

iOS işletim sistemli telefonlar için: https://apps.apple.com/us/app/zoom-cloud-meetings/id546505307 adresinden Zoom Cloud Meetings uygulamasını indirebilirsiniz.

Seçmelere başvurduktan sonraki süreç nasıl ilerliyor?

Başvurunuzun değerlendirilmesinden sonra önce telefonla, ardından e-postayla seçmelere katılacağınız gün, saat, adres bilgileri ve gerekli diğer detaylar seçme ekibimiz tarafından sizinle paylaşılıyor. Tüm başvurulara olumlu ya da olumsuz, mutlaka dönüş yapıyoruz.

Başvurumu yaptıktan sonra durumum hakkında ne zaman ve nasıl bilgi edinebiliyorum?

Seçme dönemi içerisinde yapılmış başvurular için bilgilendirme; başvurunuzdan sonraki bir ay içerisinde telefonla yapılıyor. Seçme dönemi dışında yapılmış başvurular için bilgilendirmeyse yeni seçme dönemi açıldığı zaman, alınacak yeni başvurularla birlikte değerlendirmeye alınıyor.

Seçmelerde başarılı olup olmadığımı kaç gün içerisinde ve ne şekilde öğrenebilirim?

Seçme sonuçları için en geç 30 gün içerisinde e-posta veya telefon yoluyla bilgilendirme yapılacaktır. Lütfen e-posta hesaplarınızın "tanıtımlar" ve "gereksiz e-posta" (spam) klasörlerini kontrol etmeyi unutmayın.

Korolardan birine kabul edilmem durumunda ne oluyor?

Seçmelerden başarıyla geçmeniz durumunda çevrim içi oryantasyonumuza davet ediliyorsunuz. Oryantasyonda genel bir tanıtım gerçekleştiriyor; koronun takvimi, genel işleyişi, çalışma sistemi ve planlarıyla ilgili bilgiler veriyoruz. Takip eden günlerdeyse çalışmalarımız başlıyor. İhtiyaç durumunda oryantasyondan önce, ön çalışma amacıyla, repertuvar eserleri paylaşılıp video ödevler çekmeniz istenebilir.

​Provalar nerede gerçekleşiyor?

Normal koşullar altında, çalışmalarımız 8 senedir provalarımızı yaptığımız İstanbul Sultanahmet Yücel Kültür Vakfı Binasında gerçekleşiyor. 2020-2021 sezonu güz dönemine özel olarak çalışmalarımız Zoom platformu üzerinden çevrim içi olarak gerçekleşecektir.

Şehir dışında yaşıyorum, yine de seçmeye başvurabilir miyim?

Normal koşullar altında, fiziksel provalarımız İstanbul’da yapılmaktadır; ancak 2020-2021 Sezonu Güz Döneminde provalarımız çevrim içi gerçekleşeceği için farklı şehir ve ülkelerden de korolarımıza dahil olabilirsiniz. 2020-2021 Sezonu Bahar Dönemi itibarıyla koşullar elverirse kademeli şekilde fiziksel provalara başlamayı planlıyoruz, ancak farklı şehir ve ülkelerden ailemize dahil olan üyelerimiz de sezon sonuna kadar, fiziksel provalara katılamasalar dahi, onlara özel olarak planlanmış çevrim içi platformlardan korolarımıza devam edebilecekler. Bunun için uygun sistem ve altyapıyı hazırlıyoruz.

Provalar hangi gün ve hangi saatlerde gerçekleşiyor?

Boğaziçi Caz Korosu

Rutin provalarımız haftada bir gün; perşembe günleri 19.30-22.00 saatleri arasında, Zoom platformu üzerinden sanal olarak gerçekleşiyor. 

Boğaziçi Gençlik Korosu

Rutin provalarımız haftada bir gün; cumartesi günleri, 15.00-19.00 saatleri arasında, Zoom platformu üzerinden sanal olarak gerçekleşiyor. İhtiyaç halinde öncelikli olarak çarşamba günleri 18.00-21.30 saatleri arasında ek çalışmalar organize ediliyor.

MAGMA Performans

Rutin provalarımız haftada bir gün; pazar günleri, 16.00-19.00 saatleri arasında, Zoom platformu üzerinden sanal olarak gerçekleşiyor.

MAGMA Oda Korosu

Rutin provalarımız haftada bir gün; pazar günleri, 12.00-15.00 saatleri arasında, Zoom platformu üzerinden sanal olarak gerçekleşiyor.

MAGMA Gençlik Korosu

Rutin provalarımız haftada bir gün; cumartesi günleri, 11.00-14.00 saatleri arasında, Zoom platformu üzerinden sanal olarak gerçekleşiyor.

MAGMA Hazırlık

Rutin provalarımız haftada bir gün; perşembe günleri, 19.30-21.30 saatleri arasında, Zoom platformu üzerinden sanal olarak gerçekleşiyor.

Rutin çalışma gün ve saatleri haricinde de çalışmalar oluyor mu?

İhtiyaç durumunda ve olası çeşitli projeler kapsamında ek çalışmalar olabiliyor. Belirlenen ek çalışma günleri, makul bir süre öncesinden koro üyeleriyle paylaşılıyor.

Her provaya katılmam gerekiyor mu?

Evet. Normal koşullar altında, çevrim içi veya fiziksel tüm provalara düzenli olarak katılım sağlamanızı bekliyoruz. 2020-2021 sezonuna özel olarak farklı şehir ve ülkelerden ailemize dahil olan üyelerimiz,  bahar döneminde fiziksel provaların organize edilebilmesi durumunda (İstanbul'a düzenli gelme imkanları bulunmuyorsa) ilgili provalar yerine onlara özel olarak planlanmış çevrim içi platformlardan korolarımıza devam edebileceklerdir.

Konserler ve turneler genelde hangi zamanlara denk geliyor?

Özellikle şehir dışı konserlerini okul ve çalışma hayatıyla birlikte yürütebilmek açısından hafta sonlarına ve tatil günlerine denk getirmeye özen gösteriyoruz. Ancak buna uyamadığımız çeşitli durumlarda da programımızı koroyla makul bir süre öncesinden paylaşıyoruz.

Okulların kapanmasıyla birlikte Haziran ayı sonrası programınız nasıl oluyor?

Korolarımızın programları genelde okullarla paralel gitmektedir. Ancak yurt içi veya yurt dışında katılmayı planladığımız bir turne, festival ya da yarışma veya devam eden bir projemiz olması durumunda yaz tatili veya herhangi bir tatil döneminde de provalarımız olabilir. Programlar genellikle dönem başında paylaşılan e-takvimler ve gönderilen e-postalarla tüm koroya açıklanmaktadır. Eğer bu programla çakışan ve önceden belirlenmiş bir planınız varsa, bunu bizlere en kısa zamanda bildirmeniz gerekmektedir.

Koroya katılım ücreti ödemem gerekiyor mu?

Evet. Korolarımızın birer dönemlik bağış miktarları aşağıda listelenmiştir. (Bir sezon iki dönemden oluşur.)

Korolardan bi̇ri̇ne katılmam durumunda herhangi̇ bi̇r maddi̇ geli̇ri̇m olacak mı?

Hayır. Bütün korolarımız tamamen gönüllülük ilkesiyle çalışıyorlar.

Bir koroya dahil olduktan sonra farklı bir koroya geçme imkanım var mı?

Her koro için özel olarak belirlenmiş koşullar tamamlandığı takdirde, müzik komitesinin kararıyla, farklı korolarda deneme sürecine dahil edilebilir veya bir sonraki sezonun seçme döneminde farklı bir koro için yeniden seçmeye girebilirsiniz.

Seçilmem durumunda bir korist olarak üzerime düşen görev ve sorumluluklar nelerdir?

- Bir koro üyesi olarak, bireysel başarımın, koronun başarısına önemli ölçüde etki edeceğinin farkında olmak,

- En az bir tam sezon boyunca yerleştirileceğim koro bünyesinde bulunmamın beklendiğinin farkında olmak,

- Planlanmış olan tüm provalar ve konserlere katılımımın zorunlu olduğunun farkında olmak,

- Planlanmış herhangi bir provaya katılamama durumumda, telafi provalarına katılma mecburiyetim olduğunun ve gerekli görülmesi halinde ödev, sınav vb. uygulamalara tabi tutulabileceğimin farkında olmak,

- Yeterli görülmediğim takdirde konser kadrosuna alınmama ihtimalim olduğunun farkında olmak,

- Prova veya konser kaçırmama sebep olabilecek herhangi bir acil durumum varsa, provalar için 5, konserler için 10 gün öncesinde koro yönetimine mazeretimi ve izin isteğimi bildirmem gerektiğinin farkında olmak,

- Belirtilen süre öncesinden bildirmediğim mazeretlerimin ve izin taleplerimin maddi ve manevi organizasyonel zararlar doğurması sonucunda, bu zararları karşılamakla yükümlü olduğumun farkında olmak,

- Eğitim, çalışma alanı ücreti, müzikal konular, konserler için yapılacak harcamalar ve koronun yönetim, organizasyon ve eğitmen ücretlerini karşılamak amacıyla Yücel Kültür Vakfına bağış yapılacağını kabul etmek,

- Bir dönem tamamlanmadan aktif bulunduğum korodan ayrılmam durumunda, bir dönemlik bağışı geri almayacağımın farkında olmak,

- Kişisel giderler ve yine kişisel kullanıma tabi tüm kostüm vb. malzemelerin bağış miktarına dahil olmadığının farkında olmak.

Koroların seçme dönemlerini kaçırmışım, bir daha ne zaman başvuru yapabilirim?

Korolarımızın sosyal medya hesaplarını takip ederek en yakın seçme döneminden haberdar olabilirsiniz. Başvuru formlarımızı seçme dönemi dışında doldursanız da, bir sonraki seçme döneminde sizle iletişime geçilerek seçmelerimize davet ediyoruz.

İstanbul / Turkey - info@bogazicicazkorosu.com

2012'den bu yana

Yücel Kültür Vakfı

tarafından çalışma mekanı için destek verilmektedir.