Korodaki yaş sınırı nedir? Seçmelere başvurmak için hangi yaş aralığında olmam gerekir?

Boğaziçi Caz Korosu

31 Aralık 1997 ve öncesinde doğduysanız seçmelerimize başvurabilirsiniz. Üst yaş limitimiz yoktur.

Boğaziçi Gençlik Korosu

1 Ocak 1998-31 Aralık 2003 tarihleri arasında doğduysanız seçmelerimize başvurabilirsiniz.

MAGMA Yetişkin Koroları (MAGMA Oda Korosu/MAGMA Performans/MAGMA Hazırlık)

31 Aralık 2001 ve öncesinde doğduysanız seçmelerimize başvurabilirsiniz. Üst yaş limitimiz yoktur.

MAGMA Gençlik Korosu

1 Ocak 2002-31 Aralık 2005 tarihleri arasında doğduysanız seçmelerimize başvurabilirsiniz.

Boğaziçi Üniversitesine bağlı mı çalışıyorsunuz?

Hayır, üniversiteyle herhangi bir bağımız yoktur. Tamamen bağımsız çalışan bir topluluğuz.

​Koroların müzi̇kal i̇çeri̇kleri nedi̇r? Hangi koro beni̇m için daha uygun olur?

Boğaziçi Caz Korosu

22 yaş ve üzerindeyseniz, en az 1 yıl boyunca çok sesli korolarda şarkı söylediyseniz, tercihen amatör ya da akademik düzeyde müzik eğitiminiz bulunuyorsa, nota ve solfej bilgisine sahipseniz, farklı dillerde ve çeşitli tarzlarda, yoğun çalışma isteyen nitelikli koro eserleri için zaman ayırabileceğinizi/yaratabileceğinizi ve belirlenen prova/ek çalışma/konserler ile yurt içi ve yurt dışındaki festival/yarışmalara tam katılım sağlayabileceğinizi düşünüyorsanız, disiplinli bir korist hayatını sürdürebileceğinize inanıyorsanız; uzun yıllar koromuzda şarkı söylemek istiyor, bu koroya ve aileye farklı bir değer katabileceğinizi düşünüyorsanız Boğaziçi Caz Korosu kadrosuna katılmak için başvurabilirsiniz.

Boğaziçi Gençlik Korosu

16-23 yaşları arasındaysanız, belli bir müzikal altyapınız varsa, koronun yoğun çalışma temposuna ayak uydurabileceğinize inanıyorsanız, belirlenen prova/ek çalışma/konser/festival/yarışma katılımını tam olarak sağlayacağınızı düşünüyorsanız, farklı dillerde ve çeşitli tarzlarda repertuvar çalışmalarına uyum sağlayabileceğinize inanıyor, bu koroya ve aileye farklı bir değer katabileceğinizi düşünüyorsanız, uzun yıllar koromuzda şarkı söylemek istiyorsanız Boğaziçi Gençlik Korosuna başvurabilirsiniz.

MAGMA Yetişkin Koroları (MAGMA Oda Korosu/MAGMA Performans/MAGMA Hazırlık)

18 yaş ve üzerindeyseniz, koro müziğinde gelişime açıksanız, rahat bir çalışma temposunda koro tecrübesi yaşayarak güzel müzik yapma hedefiyle bir araya gelmiş, sosyal yönü kuvvetli, büyük bir ailenin parçası olmayı hayal ediyor, farklı dillerde ve çeşitli tarzlarda repertuvar çalışmaları için düzenli olarak zaman ayırabileceğinize inanıyorsanız, bu koroya ve aileye farklı bir değer katabileceğinizi düşünüyorsanız MAGMA Yetişkin Korolarımıza başvurabilirsiniz.

MAGMA Gençlik Korosu

14-18 yaşları arasındaysanız, koro müziğini ve koral kültürü genç yaştan itibaren tanımak, tecrübe etmek ve bu alanda müzikal bir altyapı kazanmak istiyorsanız, ailemiz bünyesinde uzun yıllar şarkı söylemeyi hayal ediyorsanız, eğlenerek disiplinli bir çalışmanın uygulanabileceğine inanıyorsanız MAGMA Gençlik Korosuna başvurabilirsiniz.

Seçmelere nasıl başvurabilirim?

www.bogazicicazkorosu.com ya da www.magmakoro.com adreslerindeki "Bize Katılın" sekmesinden, yaşınıza ve ilgi alanınıza göre seçeceğiniz koromuz için başvuru formunu doldurarak korolarımıza başvurabilirsiniz.

Facebook, Instagram gibi sosyal medya kanallarından başvuru yapabilir miyim, mesaj ve e-postayla katılmak istediğimi belirtmem yeterli mi?

Koromuza ait hesaplar dahil, hiçbir bir sosyal medya hesabına mesajla veya e-postayla ileteceğiniz başvuru istekleri maalesef değerlendirmeye alınmamaktadır. Başvurunuzun geçerli sayılması için web sitemizden ulaşabileceğiniz başvuru formlarını doldurmanız gerekmektedir.

Seçmeler katılmak için ücret ödeniyor mu?

Seçmeye geldiğinizde 25 TL’lik bir kayıt ücreti ödüyorsunuz.

Seçmeler nerede yapılıyor?

Başvurunuzun değerlendirilmesinin ardından e-posta ve ya telefon yoluyla sizlere ulaşan arkadaşlarımız aksini belirtmediği sürece; seçmelerimiz 7 senedir provalarımızı sürdürdüğümüz İstanbul Sultanahmet Yücel Kültür Vakfı Binasında yapılıyor.

Seçmelere katılım koşulları nelerdir?

www.bogazicicazkorosu.com ya da www.magmakoro.com adreslerinde yer alan, dahil olmak istediğiniz koroya ait seçme başvuru formunu zorunlu alanları boş bırakmadan, doğru bilgilerle doldurmanız yeterlidir. Tüm çalışmalarımız her hafta düzenli olarak İstanbul’da gerçekleştiğinden İstanbul dışında ikamet ediyorsanız bizimle önceden iletişime geçmeniz sağlıklı olacaktır.

Seçme başvuru formunu doldurmaya çalışırken sürekli hata alıyorum, ne yapmam gerekir?

Seçme dönemlerimizde altyapı sıkıntıları kaynaklı erişim sorunları yaşayabiliyoruz. Eğer başvuru formuna telefondan ulaşamıyorsanız bilgisayardan, bilgisayardan açamıyorsanız farklı bir tarayıcıdan tekrar denemenizi tavsiye ederiz. Hiçbir şekilde erişim sağlayamazsanız secme@bogazicicazkorosu.com adresine e-posta atarak destek talebinde bulunabilirsiniz.

Seçme saatleri̇ neye göre beli̇rleni̇yor?

Katılım durumu ve müzik komitemizin alacağı karar neticesinde seçmeye katılabileceğiniz gün ve saatler belirlenip, size e-posta ve telefon yoluyla bildiriliyor. Sizinle paylaşılan saatlerin size kesinlikle uymaması durumunda hiç zaman kaybetmeden telefon veya e-posta ile durumunuzu belirten bir dönüş yapmanız gerekiyor.

Başvurum sonrasında e-posta ve telefonla bi̇lgi̇lendi̇ri̇leceği̇m söylendi̇ ancak henüz ki̇mse bana ulaşmadı, ne yapmalıyım?

secme@bogazicicazkorosu.com adresine ad-soyad ve iletişim bilgilerinizi içeren, konu ile ilgili bir e-posta yazmanız durumunda en kısa sürede yanıt alabilirsiniz.

Onaylanmış olan seçme randevumu önemli bir sebepten kaçırdım/kaçıracağım, ne yapmalıyım?

Seçme randevunuza önemli bir sebepten gelemeyecekseniz, adres e-postasında sizlerle paylaşılan acil durumlarda aranacak telefon numarasıyla en kısa sürede iletişime geçmeniz ve durumunuzu bildirmeniz gerekmektedir. Müsait bir aralık varsa, seçme ekibimiz sizinle yeni bir gün ve saat için randevu verecektir. Uygun bir tarih olmaması durumunda bir sonraki seçme dönemini beklemeniz gerekebilir.

Seçilmem durumunda bir korist olarak üzerime düşen görev ve sorumluluklar nelerdir?

- Bir koro üyesi olarak, bireysel başarımın, koronun başarısına önemli ölçüde etki edeceğinin farkında olmak,

- En az bir tam sezon boyunca yerleştirileceğim koro bünyesinde bulunmamın beklendiğinin farkında olmak,

- Planlanmış olan tüm provalar ve konserlere katılımımın zorunlu olduğunun farkında olmak,

- Planlanmış herhangi bir provaya katılamama durumumda, telafi provalarına katılma mecburiyetim olduğunun ve gerekli görülmesi halinde ödev, sınav vb. uygulamalara tabi tutulabileceğimin farkında olmak,

- Yeterli görülmediğim takdirde konser kadrosuna alınmama ihtimalim olduğunun farkında olmak,

- Prova veya konser kaçırmama sebep olabilecek herhangi bir acil durumum varsa, provalar için 5, konserler için 10 gün öncesinde koro yönetimine mazeretimi ve izin isteğimi bildirmem gerektiğinin farkında olmak,

- Belirtilen süre öncesinden bildirmediğim mazeretlerimin ve izin taleplerimin maddi ve manevi organizasyonel zararlar doğurması sonucunda, bu zararları karşılamakla yükümlü olduğumun farkında olmak,

- Eğitim, çalışma alanı ücreti, müzikal konular, konserler için yapılacak harcamalar ve koronun yönetim, organizasyon ve eğitmen ücretlerini karşılamak amacıyla Yücel Kültür Vakfına bağış yapılacağını kabul etmek,

- Bir dönem tamamlanmadan aktif bulunduğum korodan ayrılmam durumunda, bir dönemlik bağışı geri almayacağımın farkında olmak,

- Kişisel giderler ve yine kişisel kullanıma tabi tüm kostüm vb. malzemelerin bağış miktarına dahil olmadığının farkında olmak.

Koroya başvurmak için müzik eğitimi almış olmam, enstrüman çalmam ya da profesyonel olarak müzikle ilgilenmiş olmam şart mı?

Hayır, şart değil. (eğer Boğaziçi Caz Korosu kadrosunun seçmelerine katılmak istiyorsanız solfej bilgisi ve en az 1 yıl çok sesli bir koroda şarkı söyleme tecrübesi aranmaktadır. Diğer korolarımıza başvurmak için bu özelliklerin bulunması zorunlu değildir.)

Koro başvurumu yaptım ancak daha sonra i̇leti̇şi̇m bi̇lgi̇leri̇mi̇ deği̇şti̇rmek zorunda kaldım, ne yapmam gereki̇yor?

secme@bogazicicazkorosu.com adresine ad-soyad ve değiştirmek istediğiniz bilgileri içeren bir e-posta yazmanız yeterli olacaktır.

Seçmeler nasıl oluyor?

Seçmelerimiz normal koşullar altında iki aşamadan ve öncesinde bir ön eleme aşamasından oluşmaktadır. Müzik komitemiz; başvurduğunuz koro, form yanıtlarınız veya seçme performansınıza bağlı olarak sizi ön elemeden muaf tutabilir ve/veya seçmenin ikinci aşamasına katılmanıza gerek görmeyebilir. Ön elemede ve birinci aşamada temel ses ve duyum egzersizleri soruluyor. Bu aşamaları başarıyla tamamlayan adaylar doğrudan korolara dahil olabiliyor veya repertuvarımızdaki çeşitli eserlerden bazı kesitlere çalışarak ikinci aşamaya gelmeleri ve bu kesitleri seslendirmeleri istenebiliyor. Seçmelerle ilgili diğer tüm detaylar, zamanı geldiğinde adaylara e-posta ve telefon yoluyla iletiliyor.

Seçmelere geli̇rken yanımda geti̇rmem gereken herhangi̇ bi̇r enstrüman ya da başka bi̇r şey var mı?

İlk aşamada yapacağınız serbest performansta kullanmak üzere, isteğinize bağlı olarak herhangi bir taşınabilir müzik aletini yanınızda getirebilirsiniz. Bu bir zorunluluk değil, tamamen kişisel sunumunuzla alakalıdır. Sağlıklı bir sesle gelmeniz ve kimliğinizin de yanınızda olması bizler için yeterlidir. (Serbest performansta kullanmak isteyenler için seçmelerin yapılacağı salonda piyano bulunmaktadır.)

Seçmelere başvurduktan sonraki süreç nasıl ilerliyor?

Başvurunuzun değerlendirilmesinden sonra telefon ya da e-posta ile seçmelere katılacağınız gün, saat, adres bilgileri ve gerekli diğer detaylar seçme ekibimiz tarafından sizinle paylaşılıyor. Tüm başvurulara olumlu ya da olumsuz, mutlaka dönüş yapıyoruz.

Başvurumu yaptıktan sonra durumum hakkında ne zaman ve nasıl bilgi edinebiliyorum?

Seçme dönemi içerisinde yapılmış başvurular için bilgilendirme; başvurunuzdan sonraki bir ay içerisinde e-posta veya telefon yoluyla yapılıyor. Seçme dönemi dışında yapılmış başvurular için bilgilendirme ise yeni seçme dönemi açıldığı zaman, alınacak yeni başvurularla birlikte değerlendirmeye alınıyor.

Seçmelerde başarılı olup olmadığımı kaç gün içerisinde ve ne şekilde öğrenebilirim?

Seçme sonuçları için en geç 30 gün içerisinde e-posta veya telefon yoluyla bilgilendirme yapılacaktır. Lütfen e-posta hesaplarınızın tanıtımlar ve "gereksiz e-posta" klasörlerini kontrol etmeyi unutmayın.

Korolardan birine kabul edilmem durumunda ne oluyor?

Seçmelerden başarıyla geçmeniz durumunda toplu oryantasyonumuza davet ediliyorsunuz. Oryantasyonda genel bir tanıtım gerçekleştiriyor; koronun takvimi, genel işleyişi, çalışma sistemi ve planlarıyla ilgili bilgiler veriyoruz. Takip eden günlerdeyse çalışmalarımız başlıyor.

​Provalar nerede gerçekleşiyor?

Çalışmalarımız, 7 senedir provalarımızı yaptığımız İstanbul Sultanahmet Yücel Kültür Vakfı Binasında gerçekleşiyor.

Şehir dışında yaşıyorum, yine de seçmeye başvurabilir miyim?

Tüm provalarımız İstanbul’da yapılmaktadır. Devam durumu bizler için büyük önem teşkil ettiği için, tüm provalara zamanında katılım gerçekleştireceğinizi düşünüyorsanız başvurunuzu bekliyoruz.

Provalar hangi gün ve hangi saatlerde gerçekleşiyor?

Boğaziçi Caz Korosu

Rutin provalarımız haftada bir gün; pazar günleri 12.00-16.30 saatleri arasında gerçekleşiyor. İlgili provanın gerçekleşememesi durumunda telafi provaları ve ihtiyaç durumunda takvime dahil edilen ek provalar öncelikli olarak perşembe akşamları 19.00-22.30 saatleri arasında organize ediliyor.

Boğaziçi Gençlik Korosu

Rutin provalarımız haftada bir gün; cumartesi günleri 14.30-19.00 saatleri arasında gerçekleşiyor. İhtiyaç halinde çarşamba günleri 18.00-21.30 saatleri arasında ek çalışmalar organize ediliyor.

MAGMA Performans

Rutin provalarımız haftada bir gün; pazar günleri 16.00-19.00 saatleri arasında gerçekleşiyor. Ek olarak ayda bir kere, salı akşamları 19.00-21.30 saatleri arasında grup çalışmaları yapılıyor.

MAGMA Oda Korosu

Rutin provalarımız haftada bir gün; pazar günleri 12.00-15.00 saatleri arasında gerçekleşiyor. İhtiyaç halinde çarşamba günleri 19.00-21.30 saatleri arasında ek çalışmalar organize ediliyor.

MAGMA Hazırlık Korosu

Rutin provalarımız haftada bir gün; pazartesi günleri 19.00-21.30 saatleri arasında gerçekleşiyor.

MAGMA Gençlik Korosu

Rutin provalarımız haftada bir gün; cumartesi günleri 11.00-14.00 saatleri arasında gerçekleşiyor.

Rutin çalışma gün ve saatleri haricinde de çalışmalar oluyor mu?

İhtiyaç durumunda ve olası çeşitli projeler kapsamında ek çalışmalar olabiliyor. Belirlenen ek çalışma günleri, makul bir süre öncesinden koro üyeleriyle paylaşılıyor.

Her provaya katılmam gerekiyor mu?

Evet. Tüm provalara düzenli olarak katılım sağlamanızı bekliyoruz.

Okulların kapanmasıyla birlikte Haziran ayı sonrası programınız nasıl oluyor?

Korolarımızın programları genelde okullarla paralel gitmektedir. Ancak yurt içi veya yurt dışında katılmayı planladığımız bir turne, festival ya da yarışma olması durumunda yaz tatili veya herhangi bir tatil döneminde de provalarımız olabilir. Programlar genellikle dönem başında paylaşılan e-takvimler ve gönderilen e-postalarla tüm koroya açıklanmaktadır. Eğer bu programla çakışan ve önceden belirlenmiş bir planınız varsa, bunu bizlere en kısa zamanda bildirmeniz gerekmektedir.

Konserler ve turneler genelde hangi zamanlara denk geliyor?

Özellikle şehir dışı konserlerini okul ve çalışma hayatıyla birlikte yürütebilmek açısından hafta sonlarına ve tatil günlerine denk getirmeye özen gösteriyoruz. Ancak buna uyamadığımız çeşitli durumlarda da programımızı koro ile makul bir süre öncesinden paylaşıyoruz.

Koroya katılım ücreti ödemem gerekiyor mu?

Evet. Korolarımızın birer dönemlik bağış miktarları aşağıda listelenmiştir. (Bir sezon iki dönemden oluşur.)

Korolardan bi̇ri̇ne katılmam durumunda herhangi̇ bi̇r maddi̇ geli̇ri̇m olacak mı?

Hayır. Bütün korolarımız tamamen gönüllülük ilkesiyle çalışıyorlar.

Korolar arası geçiş imkanım var mı?

Her koro için özel olarak belirlenmiş koşullar tamamlandığı takdirde, müzik komitesinin kararıyla, farklı korolarda deneme sürecine dahil edilebilir veya bir sonraki seçme döneminde farklı bir koro için yeniden seçmeye girebilirsiniz.

Koroların seçme dönemlerini kaçırmışım, bir daha ne zaman başvuru yapabilirim?

Korolarımızın sosyal medya hesaplarını takip ederek en yakın seçme döneminden haberdar olabilirsiniz. Başvuru formlarımızı seçme dönemi dışında doldursanız da, bir sonraki seçme döneminde sizle iletişime geçilerek seçmelerimize davet ediyoruz.

İstanbul / Turkey - info@bogazicicazkorosu.com

2012'den bu yana

Yücel Kültür Vakfı

tarafından çalışma mekanı için destek verilmektedir.