top of page

Sanal Koro projemize hoş geldiniz!

Lütfen aşağıdaki yönergeleri belirtilen sırada takip ederek çalışamaya başlayalım.

Önemli Notlar!

 1. Tüm yönergeleri dikkatlice okumamız ve uygulamamız projenin tüm ayaklarının sağlıklı işlemesi ve zamanında yayınlanması için büyük önem taşımaktadır.

 2. Tamamını okuduktan sonra uygulamaya başlanacağı zaman tüm adımların tek tek okunarak uygulanması ilerlemeyi kolaylaştıracaktır.

 3. Projeye dahiliyetinizin ancak belirtilen tüm yönergelere doğru şekilde uymaktan geçtiğini her zaman hatırlayalım!

 4. Bu güzel projeyi hayata geçirdiğimizde; bizleri izleyecek olan herkese, özellikle içinde bulunduğumuz bu zor dönemde buna en çok ihtiyacı olanlara büyük bir moral ve güç vereceğimizi de unutmayalım. :)

 5. Herhangi bir sebepten dolayı son gönderim tarihini geçmiş dosyalar işleme kullanılamayacaktır, mümkünse son teslim tarihinden daha önceki günlerde transfer işlemini gerçekleştirelim. 

 

Direktifleri lütfen %100 okuyup %100 uygulayalım ses ve video çekim prosedürlerinden herhangi birine uymayan kayıtlar işleme kullanılamayacaktır.

A - Esere Hazırlık!

Aşağıdaki drive linkinde bulunan "Müzikal" başlıklı klasörümüzde eserle ilgili:

 

Nota, pdf olarak ulaşabileceğiniz gibi yandaki düğmeye basarak da indirebilirsiniz. 

Çalışmak için ses dosyaları yazan klasörden kendi ses partinize uygun MP3 dosyasınız indirebileceğiniz gibi aşağıdaki düğmelerden size uygun ses aralığına basarak da indirebilirsiniz. 

​Esere çalışırken lütfen paylaşılan müzikal notlara ve bu notların derlendiği videoya bakmayı ihmal etmeyelim. Eserin belirtilen şekilde seslendirilmesi önemlidir.

Esere nota ve ses dosyasından çalıştığınız gibi aşağıdaki linkten ulaşabileceğiniz örnek video kayıtlardan faydalanarak da çalışabilirsiniz.

 

 

 

Bahsettiğimiz bu güzel duygulara, özellikle yüz ifademize, yalnızca video kayıt esnasında değil, ses kaydı alırken de çok özen gösterelim. Biliyoruz ki, tüm duygularımız -özellikle yüz ifademiz- sesimize tamamıyla yansıyor. :)

 

Notayı indir
Alto
Soprano
Tenor
Bas
Koro - Tüm sesleri dinlemek için
Müzikal Notlar
Müzikal Notlar Video
Drive Linki
Örnek Eser Seslendirme Videolar
Önemli Notlar
Esere Hazırlık
Ses Kayıt
Video Kayıt

B - Ses Dosyası Kayıt:

Öncelikle, Mert Can şefimizin bizler için hazırladığı videoda ses kaydını nasıl yapmamız gerektiği konusunda detaylı bilgileri mutlaka izleyelim.

 

 

Ses kaydını hem aşağıda indirebileceğiniz hem de drive’da yüklü olan ‘Kayıt için ses dosyaları’ klasöründeki dosya üzerine yapıyoruz. Hangi partiyi söylüyorsak o partinin kayıt için ses dosyasını kullanabilirsiniz. 

Ses kayıdı alırken üzerine söylediğiniz ses dosyası kaydı kesinlikle dışardan DUYULMAMALIDIR, bu sadece sizin söylerken rahat olmanız için kullanılmaktadır. Bunun için uygulayabileceğiniz iki yöntemi Mert Can şefimizin videosunda bulabilirsiniz. 

Kayıt cihazımıza çok yakın veya çok uzak mesafede değil orta mesafede yapalım kayıtlarımızı. (Kulaklık mikrofonu kullanıyorsak, mümkünse kulağımızdan ağzımızın kenarına sarkan mikrofona doğru söylemeyelim :) 

Ses kaydını mümkün olabildiği kadar sessiz ve kapalı bir ortamda, dışarının sesinden mesela balkonlardan uzakta yapmamız önemli. Yan odadan / dışarıdan sizin net duyamadığınız ya da size az gibi gelen bir konuşma sesini kulaklığınızın mikrofonu alabilir. bu da ses kaydımızın kalitesini düşürecektir.

Eseri aynı sahnede seslendirir gibi doğru yüz ifadeleriyle AYAKTA coşkuyla ve umutla söyleyelim. Bu hislerimiz ve ifadelerimiz sesimize bire bir yansıyacaktır.

Ses kayıtlarını ... akşamı saat 23.59’a dek açacağınız klasöre yüklemenizi istiyoruz. 

Ses Kayıdı Nasıl Alınmalı
Kayıt İçin Ses Dosyaları

C - Video Dosyası Kayıt!

Video çekimimiz için yine Mert Can şefimizin videosunda anlattığı detaylara dikkat edelim.

Sabit kameramızdan video kaydına girdikten sonra sizlere gönderilen ve ses kayıt için kullandığınız KAYIT İÇİN SES DOSYASINI kameranın da duyabileceği şekilde başlatıyoruz ve eseri o kaydın üzerine eseri seslendirirken video kayıt alıyoruz.

Sesimiz ne kaydı bastıracak kadar yüksek ne de duyulmayacak kadar alçak volümlü olmamalı.

 

Gönderdiğimiz ses kaydının başında olduğu gibi sonunda da ses kaydı tamamen bitine kadar kameraya gülümseyerek bakmaya devam ediyoruz.

 

Ses dosyası tamamen bittikten sonra kaydı durdurabilirsiniz. Özetle metronom müzik bittikten sonra saymaya devam edecek, metronom sesi bitene kadar kameraya gülümseyerek bakmaya devam ediyoruz. 

 

Video çekimi sırasında sadece ve DAİMA kameraya bakalım, bir an bile notaya veya başka bir yere bakmayalım. :) Bunun için de sözleri ve ezgiyi EZBERLEMEK çok önemli.

Çekim için örnek bir ekran görüntüsü aşağıdadır. Buna göre omzumuzun rahat şekilde görüneceği ve KAFAMIZIN ÜZERİNDE BOŞLUK KALACAK şekilde çekim yapalım. Yani üst sınır yarım karış boşluk ve alt sınır da göğüslerimiz olsun.

Kadınlar lütfen saçlarını yüzlerini kapatmayacak şekilde düzgün ve aşırıya kaçmayacak şekilde toplasınlar ya da açık bıraksınlar. Makyajımız ya hiç olmasın ya da belli belirsiz olsun.

Video çekeceğimiz cihaz mutlaka sabit bir yerde olsun. Elle yaptığımız özçekim veya bir başkasının yaptığı çekimler sürekli sallanacağından, videomuz kullanılamayacaktır.

 

Kamera mümkün olduğunca bizi TAM KARŞIDAN alsın ve lütfen YATAY çekim yapalım.  (Dikey çekilen videolar projeye eklenemeyecektir.)

Çekim yaptığımız cihazı durduğumuz yere göre çok aşağıya/yukarıya koymadan karşımıza gelecek şekilde yerleştirelim. Lütfen alttan ya da üstten, açılı çekimler yapmayalım, telefon, bilgisayar ya da kamerayla yapılan tüm çekimlerde; lens, kamera ışığı gibi çekimin yapıldığı obje tam GÖZ HİZAMIZDA ve YERE 90 DERECE DİK olmalı.

Video çekimini arka planda tercihen düz beyaz -ya da düz beyaza en yakın- bir duvarın önünde yapabiliriz. Üzerimizde TEK RENK (siyah ve beyaz hariç herhangi bir renk) ASKISIZ, DESENSİZ ve YAZISIZ, herhangi bir düz renkte t-shirt/bluz/kazak vb. olabilir.

Düz bir duvar ya da zemine tercihen bir karış uzaklıkta ve kesinlikle yaslanmayacak şekilde, dik bir pozisyonda video çekimi yaparsak, hem kadraj hem de arka plan görüntüsü daha temiz olacaktır. (Kendimizi sahnede hayal edelim.)

Videolarımızın GÜN IŞIĞI varken kaydedilmesi önemlidir, çok daha güzel bir görüntü elde ederiz. Eğer hiçbir şekilde gündüz yapamıyor veya gün ışığından faydalanamıyorsak, mutlaka ışık olan bir alanda ve net görüneceğimiz bir şekilde çekim yapalım. Aksi takdirde görüntümüz net olmayacak, bu sebeple de kullanılamayacaktır. (Işığın arkamızdan değil ​karşımızdan​ geliyor olduğundan emin olalım.) 

Kullandığımız kameranın (cep telefonu ya da başka bir alet) çözünürlüğünün en yüksek ayarda olduğuna emin olalım. Çok düşük çöözünürlükteki videolar kullanılmayacaktır.

Video çekerken kulaklık TAKMAYALIM.

Videoda da ses kaydında olduğu gibi playback yapmadan şarkı söylememiz önemli; böylece gerçekçi bir görüntü elde edeceğiz ve senkron sorunu yaşamayacağız.

Video kayıtlarını ... akşamı saat 23.59’a dek açacağınız klasöre yüklemeniz gerekmektedir. Sonrasındaki teslimler maalesef kullanılamayacaktır.

Son olarak, yukarıda da birkaç kez değindiğimiz gibi, yüzümüzde coşkulu, sevgi ve umut dolu bir ifade olmasına ve gözlerimizin içinin gülmesine özen gösterelim. :)

 

Video Çekim
Screen Shot 2020-05-04 at 19.30.54.png
Kayıtları Yükleme

D - Paylaşım Klasörü Detaylar:

Google Drive’da kendi ismimizle bir klasör oluşturup bu klasörün içerisine “Ses” ve “Video” olmak üzere iki ayrı klasör oluşturduktan sonra kayıtlarımızı bu klasörlerin içine atıyoruz. Detaylı anlatımı aşağıdaki linkte bulabilirsiniz.

Oluşturduğumuz Drive klasörlerinin erişim/paylaşım ayarlarından Mert Can Dursun’a 'DÜZENLEME' erişimi veriyoruz.
(Klasörün seçeneklerinden Paylaş’a (Share) tıklıyoruz.

mertcandursunmusic@gmail.com e-posta adreslerini yazıyoruz. Düzenler (Edit) yazdığına emin olup Bitti’ye (Done) tıklıyoruz.)

Kendi ismimizle oluşturduğumuz Drive klasörü bağlantısını aşağıdaki teslim formu üzerinden teslim ediyoruz. Teslim formuyla gönderilmeyen kayıtlar, maalesef kurguya dahil edilemeyecektir. (Formda videonun veya ses dosyasının değil klasörün bağlantı adresini paylaştığınızdan emin olun.)

Hem ses dosyalarının hem de videoların isimlendirilmesi çok önemli. Ses dosyalarına ses grubumuzun baş harfini, ismimizi ve soyismimizi yazıyoruz (S-GÜLÜM İMRAT), videolara sadece ismimizi yazıyoruz (GÜLÜM İMRAT).

Kayıt Dosyalarımı Nasıl Paylaşmalıyım
Kayıt Teslim Formu
Genel Kontrol Listesi

E - Kayıt paylaşımı öncesi kontrol listesi:

Esere tüm müzikal yönergelere uygun şekilde çalıştım ve seslendirme yaptım.

Ses Dosyası Kayıt için:

 1. ‘Kayıt için ses dosyaları’ klasöründeki dosya üzerine yaptım.  

 2. Ses kayıdı alırken üzerine söylediğim ses dosyası kaydı kesinlikle dışardan duyulmadı. 

 3. Kayıt cihazıma uygun mesafesede durdum.

 4. Ses kaydını mümkün olabildiği kadar sessiz ve kapalı bir ortamda, aldım.

 5. Eseri aynı sahnede seslendirir gibi doğru yüz ifadeleriyle ayakya coşkuyla ve umutla söyleyedim.

 6. Son teslim tarihini geçirmedim!

Video Dosyası Kayıt için:

 1. Video kaydımı, ‘Kayıt için ses dosyaları’ klasöründeki dosya üzerine yaptım. 

 2. Sesim ne kaydı bastıracak kadar yüksek ne de duyulmayacak kadar alçak volümlü değildi.

 3. Video kayıtta başından sonuna kadar gülümsemeye özen gözterdim.

 4. Ses dosyası tamamen bittikten sonra kaydı durdurdum. Metronom sesi bitene kadar kameraya gülümseyerek bakmaya devam ettim. 

 5. Video çekimi sırasında sadece ve daima kameraya baktım.

 6. Çekim için paylaşılan örnek ekran görüntüsünün aynısını sağlayarak çekim yaptım.

 7. Video çekeceğimimi sabit olarak yaptım.

 8. Yatay çekim yaptım.

 9. Çekim yaptığım kameranın ışığı tam göz hizamda ve yere 90 derece dikti.

 10. Arka plan düz beyaz ve üzerimdeki kıyafet yönergeye uygundu.

 11. Gün ışında kayıt aldım.

 12. Yüksek çözünürlükte çekim yapmaya özen gösterdim.

 13. Kulaklık takmadım.

 14. Playback yapmadan içten seslendirdim.

 15. Son teslim tarihini geçirmedim!

Paylaşım Klasörü Detaylar:

 1. Google Drive’da kendi ismimle bir klasör oluşturup bu klasörün içerisine Kayıt dosyalarını doğru şekilde isimlendirdim.

 2. “Ses” ve “Video” isimli bölümlere yerleştirdim.

 3. Bu klasörlere Mert Can için erişim verdim.

 4. Formu eksiksiz olarak doldurdum ve yolladım.


 

bottom of page