top of page

2011 yılının Haziran ayında Şef Masis Aram Gözbek yönetiminde kurulan ve Türkiye’de koro kültürünün yaygınlaşmasında öncü kabul edilen Boğaziçi Caz Korosu, yaklaşık 35 kişilik kadrosuyla çağdaş müzikten caza ve çok sesli türkü düzenlemelerine kadar uzanan çok geniş bir repertuvara sahip. Türkiye'de birçok değişik projede yer alan koroyu, tüm dünyada çeşitli uluslararası prestijli etkinliklerde de izleyebilmek mümkün. Gerek yurt içi, gerekse yurt dışında edinmiş olduğu sayısız başarıyla koro aynı zamanda, INTERKULTUR'un 2012 yılında yayımlamış olduğu dünya sıralamalarında Folklor kategorisinde 1. ve dünya genelinde ise 13. olarak gösterildi.

Masis Aram Gözbek’in genel sanat yönetmenliği ve şefliğinde, koronun başarıları aşağıdaki gibidir:

. 2011 yılının Haziran ayında, Dünya Koro Şampiyonası öncesi sponsor arayışlarını duyurmak için metroda çektikleri mini klip, gerek yerli yabancı basında, gerekse sosyal medyada büyük yankı uyandırdı. ‘Metroda mini konser’ ismiyle ve daha sonra farklı isimlerle çeşitli mecralarda yer alan video klip, 10.000.000’a yakın tıklandı.
. 2011'de Avusturya'da düzenlenen Dünya Koro Şampiyonası'nda, Çağdaş Müzik ve Folklor kategorilerinde 'DÜNYA ŞAMPİYONU', Karma Korolar kategorisinde ise 'Dünya İkincisi' oldu ve şampiyonların yarıştığı 'Grand Prix'de ise 2 altın madalya kazanarak toplam 5 altın madalya ile Türkiye'ye döndü.
. Haziran 2012'de İtalya'da düzenlenen ve dünyanın sayılı prestijli festivallerinden olan 'La Fabbrica del Canto' Uluslararası Koro Festivali'ne davet edilen dünya çapında 8 koronun içinde yer aldı.
. Temmuz 2012'de ABD'de düzenlenen 7. Dünya Koro Olimpiyatları'nda 3 altın madalya ve Ağustos 2012'de Macaristan'da düzenlenen 'Cantemus 9. Uluslararası Koro Festivali'nde de 1 altın madalya kazandı.
. Mayıs 2013’te Paris’e davet edilerek, L'édition 2013 des Rencontres Chorales’de 5 konser verdi.
. Haziran 2013'te Gezi Parkı’nda seslendirdiği 'Çapulcu Musun Vay Vay' ve 'Çapulcular Oldu Mu' isimli uyarlamalarıyla yalnızca Türkiye'de değil, uluslararası arenada da dikkatleri üzerine çekti. Parçaların videoları kısa zamanda 10.000.000'un üzerinde tıklandı.
. Mayıs 2014'te Bulgaristan'da düzenlenen ve European Grand Prix organizasyonunun 6 ayağından biri olan '35th International May Choir Competition'dan 'Karma Korolar Birinciliği' ve 'Genç Şef Özel Ödülü' ile döndü.
. Ekim 2014'te Fransa'da düzenlenen ve koro dünyasının zirvesi olarak kabul edilen dünyaca ünlü koro festivali Polyfollia'ya özel olarak davet edilen 11 topluluğun içinde yer alarak, bu festivalde Türkiye'yi temsil eden ilk koro olma niteliğine sahip oldu.
. Ocak 2015'te, Türkiye'de ilk defa Royal Opera House prodüksiyonu ile sahnelenen, Giacomo Puccini'nin ünlü eseri La Bohéme operasında, maestro Cem Mansur yönetiminde temsiller gerçekleştirdi.
. Mayıs 2015’te, Saygun Filarmoni Korosu’nun bünyesinde yer alarak J. Brahms’ın Alman Requiemi’ni maestro Antonio Pirolli yönetiminde Bilkent Senfoni Orkestrası ile birlikte seslendirdi.
. Temmuz 2015’te 19.’su Macaristan’da gerçekleşen, Avrupa’nın en büyük koro festivali Europa Cantat’ta Türkiye’yi başarıyla temsil etti.
. Nisan 2016’da Belçika’da düzenlenen 64. Avrupa Genç Müzisyenler Festivali'nde Karma Gençlik Koroları ve Serbest Seri kategorilerinde Birincilik Ödülü’ne ve iki kez ‘Üstün Başarı’ unvanına layık görüldü.
. Mayıs 2016’da İsviçre’de düzenlenen ve dünyanın en prestijli gençlik koroları festivali olarak gösterilen 10. Avrupa Gençlik Koroları Festivali'nde tüm dünyadan davetli 10 seçkin koro ile performanslar sergileyerek ülkemizi başarıyla temsil etti.
. Son olarak geçtiğimiz Kasım ayında, kendi bünyesinde kurduğu MAGMA Filarmoni Korosu’yla Karl Jenkins’in Gloria’sı ve Ariel Ramirez'in Misa Criolla’sını maestro Gürer Aykal yönetiminde Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası ile birlikte seslendirdi.

Bunların yanında,

. Toplamda 300’e yakın canlı performans (üniversite-belediye konserleri, çeşitli uluslararası yurt içi, yurt dışı organizasyonlar),
. Sayısız televizyon ve radyo programı, sayısız gazete ve dergi haberi, sayısız röportaj,
. Nil Karaibrahimgil ile canlı performanslar,
. Sertab Erener’le özel konserler, pek çok televizyon programında canlı performans ve sanatçının 2013 tarihli 'Sade' isimli albümündeki 'Söz' parçasının a cappella düzenlemesi ve kaydı,
. Yasemin Mori ile albüm kaydı ve gerek konserlerde gerekse çeşitli tv programlarında canlı performans,
. Selami Şahin ve Ali Kocatepe ile canlı performanslar,
. TRT Haber için çekilen ve koronun başarı hikayesini anlatan 45 dk.lık belgesel nitelikte program (Güzel Ülke),
. ‘Doğa İçin Çal’, ‘Görünürlük Projesi’, ‘Can’ Sinema Filmi, ‘Arkadaşım İnsan’ gibi çeşitli farklı projelerde yer aldı.

Türkiye'de kazanılan diğer ödüller:

. Caz/ Ritmik Caz Yorumlamada Başarı - 3. İzmir Polifonik Korolar Şenliği (2017)

. Entonasyon, Homojenlik ve Koro Tınısı Başarı Ödülü - 2. İzmir Polifonik Korolar Şenliği (2016)
. Çağdaş Yapıt Yorumlamada Başarı - 21. Türkiye Korolar Şenliği (2016)

. Türk Tıp Öğrencileri Birliği Özel Ödülü - TurkMSIC  (2016)

. Entonasyon, Homojenlik ve Koro Tınısı Başarı Ödülü - 20. Türkiye Korolar Şenliği (2015)

. Değerlendirme Kurulu Özel Ödülü - 19. Türkiye Korolar Şenliği (2015)

. Entonasyon, Homojenlik ve Koro Tınısı Başarı Ödülü - 19. Türkiye Korolar Şenliği (2015)

. Halkın Hakları Sanat Ödülü - Halkevleri (2014)

. Yılın En Özgün Grubu - Halk TV Ödülleri (2014)

. 'Beyaz Kelebekler' Müzik Onur Ödülü - Kabataşlılar Derneği (2014)

. Çağdaş Halk Müziği - Troya Kültür-Sanat Ödülleri (2014)

. Yılın En İyi Korosu - Darüşşafaka Medya Ödülleri (2012)

. Yılın En İyi Korosu - Şişli Rotary Kulübü (2012)

. Yılın En İyi Korosu - Uludağ Üniversitesi 8. Medya Ödülleri (2012)

. Yılın Başarı Ödülü - ROTABEST (2012)

. Yılın Topluluğu (halk oylaması) - Donizetti Klasik Müzik Ödülleri (2012)

. Yılın Koro/Vokal Topluluğu - Donizetti Klasik Müzik Ödülleri (2012)
 

Boğaziçi Caz Korosu, şu günlerde ise yoğun konser takvimini sürdürmenin yanı sıra, çeşitli sıra dışı projelerde yer almaya devam ediyor ve davet aldığı dünyaca ünlü festival ve yarışmalara katılmaya hazırlanıyor.

bottom of page